Bugünkü
Takvim

'da 'ya ortak tepki

'da 17 sivil toplum kuruluşu bölgede yaşanan olaylarla ilgili ortak basın açıklaması yaptı.

  • Güncel
  • 27.09.2011 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 27.09.2011 16:03
ABONE OL
Diyarbakır'da PKK'ya ortak tepki
Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nde bir araya gelen ve aralarında Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası ile Esnaf ve Sanatkarlar Odasının yer aldığı 17 sivil toplum örgütü temsilcisi adına hazınlanan basın açıklaması Baro Başkanı Emin Aktar okudu.

Aktar, son günlerde başlayan ve yükselme eğilimi gösteren şiddet ve çatışma ortamının herkeste ciddi bir umutsuzluk ve karamsarlığın hakim olmasına sebep olduğunu, kendilerinin de yaşanan bu gelişmelerden ciddi kaygı duyduğunu söyledi.

Sivil toplum örgütleri olarak, şiddet, çatışma ve yeni acılar istemediklerini vurgulayan Aktar, şöyle konuştu:

''Son silahlı eylemlerin sivilleri de hedef almasını aklı ve vicdanı olan hiç kimsenin kabul etmesi mümkün değildir. Kamuoyu Türküyle, Kürdüyle iyi biliyor ki silahlı eylemler ve operasyonlar daha çok gözyaşının dökülmesine, kanın akmasına ve derin acıların yaşanmasına yol açacaktır. Bu meyanda 'dan çatışmasızlık durumuna geri dönmesini ve silahsızlanma için hazırlık yapmak üzere militanlarını çatışma alanlarının dışına çekmesini, Hükümettenaskeri operasyonlara derhal son vermesini, özel timleri devreye sokmak ve sınır ötesi askeri harekat yapmak gibi Kürt-Türk çatışmasını tetikleyecek adımlar atmaktan vazgeçmesini, başlatılmış olan müzakere ve görüşmelere kesildiği yerden devam etmesini, sivil Kürt siyaseti üzerindeki yıldırma operasyonlarına son vermesini istiyoruz. 'li milletvekillerinden, BDP'yi Kürt meselesinin asli muhatabı olarak inşa etmelerini, yeni anayasa çalışmasına katılmak üzere Meclis'e gelmelerini, bu konuda hükümetin de ön açıcı ve kolaylaştırıcı rol oynamasını, tüm tarafların gerginliği arttırıcı üslup ve açıklamalardan kaçınmalarını, bu süreci kolaylaştırmak için toplumun ortak vicdanını temsil edecek bir akil grubun oluşmasına destek vermelerini talep ediyoruz.''

kalan karakter 1000

bayındır bayındır

adam haklı........

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 27.09.2011 20:03
OĞUZ AKINCI OĞUZ AKINCI

KÜRDÜM AMA BUNLARA LANET OLSUN YAA. İLİM İRFAN KENTİ, 5. KIBLE OLAN VE EN ÇOK SAHABENİN YATTIĞI ŞEHİRİ NE HALE GETİRDİNİZ. KAHROLSUN PKK VE YANDAŞLARİ

Aynı Görüşte misiniz?
evet28
hayır1
cevapla 27.09.2011 16:49
yusuf yusuf

ah kardeşim herkez senin gibi düşünse bu vatan cennet olur

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 27.09.2011 18:53

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.