Bugünkü
Takvim

"Sismik araştırma" yarın başlıyor

, Türkiye'den yola çıkan sismik gemisinin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti açıklarında bulunduğunu söyledi.

  • Güncel
  • 26.09.2011 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 26.09.2011 22:16
ABONE OL
Sismik araştırma yarın başlıyor
, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Konuyla ilgili sorular üzerine, gemisinin Kıbrıs açıklarında gitmesi gereken yere gittiğini ve yarın itibariyle de sismik arama çalışmalarına başlayacağını açıklayan Yıldız, ''Kendisine belirtilen bir lokal alan var, orada görevini yerine getirecek'' dedi.

Gemiye askeri firkateynin eşlik edip etmediğinin sorulması üzerine Yıldız, ''Tabii, gerektiği kadar refakat ediyor'' yanıtını verdi.

Bir basın mensubunun ''Piri Reis'in bundan sonraki görevi ne olacak? Yunanistan Başbakanı tarafından itidal çağrısında bulunuldu. Bu bir yumuşama belirtisi mi?'' sorusu üzerine Yıldız, şunları söyledi: ''Bildiğiniz gibi Kıbrıs açıklarında herhangi bir hakkın bütün Kıbrıs halkına ait olduğunu söylüyoruz. Sayın Başbakanımız da bunu açık bir dille belirtmişti. Eğer bu konuda tek taraflı bir davranış olmazsa tabii ki bu yumuşama anlamına gelir. Ama dediğimiz gibi bütün Kıbrıs halkına ait olan bir değerin tek yanlı olarak kullanılması bizim tavrımızda herhangi bir değişiklik oluşturmayacaktır.

Temennim şudur; böyle bir gerçeği, uluslararası bir hukuku netleşmemiş bir alanda yapılan çalışmalardan dolayı Kuzey Kıbrıs halkı mağdur edilmesin.''

Akdeniz açıklarında arama faaliyetlerinde bulunmak isteyen firmalar olup olmadığının sorulması üzerine, konuyla ilgili çalışmaların TPAO tarafından yürütüldüğünü ve teklif verecek firmalar bulunduğunu belirten Yıldız, ''Ben bugün Bakanlar Kurulundaydım. Birazdan bilgileri alacağım'' dedi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.