Bugünkü
Takvim

Belde dinamit

Kömür havzası içinde yer alan Yeşilbağcılar beldesi, 'ölüm' kusuyor. Belediye ocakta dinamit patlatılmadan önce uyarı anonsu yapıyor: Evden çıkın...

ABONE OL
Belde dinamit
Türkiye, trajikomik olaylara "ölüm pahasına" yelken açtı! Bunun en çarpıcı örneği, Muğla'nın Yatağan ilçesinde gözler önüne serildi. İlçede bulunan kömür havzası, hızla genişleyerek Yeşilbağcılar Beldesi'ne kadar dayandı. Bunun üzerine 750 kişinin yaşadığı 610 haneli belde, 60 milyon liraya istimlak edildi. Ardından da beldenin 2 kilometre uzağındaki Taşkesik mevkiine taşınmasına karar verildi. Bu kapsamda TOKİ devreye girdi ve beldedeki vatandaşların taşınabilmesi için 2007 yılında hazine arazisinde 127 konutun inşaatına başladı. Yaklaşık 7 milyon lira harcanarak yapılan evler, 3 yılda tamamlandı. Ancak evlere elektrik ve su bağlanmadı. Oturma izni ise "bürokratik engeller" nedeniyle alınamayınca, hak sahipleri evlerine yerleşemedi.

ÖNCE UYARI, SONRA PATLAMA
Hal böyle olunca, kömür ocaklarında patlatılan dinamitler, belde sakinlerini "ölümle burun buruna yaşamaya" mahkum etti. Her dinamit patladığında evlerinin duvarları çatlayıp yıkılan vatandaşlar, diken üstünde yaşamaya başladı. Belediye ise bu korkuyu dindirmek için akılcı bir çözüm buldu! Yetkililer, kömür ocağında dinamit patlatılmadan önce hoparlörlerden "Dinamit patlatılacak, evlerinize sakın girmeyin" anonsu yapıyor. Belde sakinleri de hemen dışarı çıkarak, kendilerini korumaya çalışıyor. Her evin bir duvarının yıkık olduğunu ve harabeler içinde yaşadıklarını dile getiren vatandaşlar ise yeni evlerine biran önce yerleşerek, "ölüm korkusu yaşamamak için" yetkililerden yardım istiyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.