Bugünkü
Takvim

İstanbul ile İzmir yolculuğu 3.5 saate inecek

Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan otoyol ve Körfez köprüsü projesinin temelini atacak...

  • Güncel
  • 27.10.2010 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 27.10.2010 13:26
ABONE OL
İstanbul ile İzmir yolculuğu 3.5 saate inecek
Cumhuriyet tarihimizde bugüne kadar gerçekleştirilen en büyük projelerden biri olarak kabul edilen ve İzmit Körfezi üzerine yaptırılacak Körfez Köprüsü'nü de kapsayan Gebze-İzmir Otoyol Projesi'nin temeli yarın Dilovası İlçesi'nde Başbakan tarafından atılacak.

Türkiye'nin yanı sıra Avrupa'nın da bu alanda en büyük projesi olarak nitelendirilen, sözleşmesi ise 27 Eylül 2010 tarihinde imzalanan Gebze - Orhangazi - İzmir Otoyolu'nun temel atma töreni yarın saat 12.00'de Kocaeli'nin Dilovası İlçesi'nde atılacak. Gebze'nin Dilovası İlçesi'nin Dil burnu ile Karamürsel İlçesi'nin Hersek Burnu arasında yapılacak Körfez Köprüsü'nün inşa edileceği alandaki temel atma törenine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, , Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, İtalya'nın Türkiye Büyükelçisi Carlo Marsili de katılacak.

Yaklaşık 10 bin kişiye doğrudan, 50 bin kişiye de dolaylı istihdam sağlayacağı belirtilen ve kamulaştırma bedelleriyle birlikte yaklaşık 11 milyar lirayı bulacağı belirtilen bu proje tamamlandığında, İstanbul ile İzmir arasındaki karayolu yolculuğu yaklaşık 3.5 saate inmiş olacak.

Karayolları Genel Müdürü Cahit Turhan'ın daha önce yaptığı açıklamalara göre, Körfez Köprüsü dahil sözleşme ile 7 yılda tamamlanması planlanan otoyol projesinin zamanından önce, 5 yılda tamamlanmasının da hesapları yapılıyor.

Projenin en önemli kesimi olan Dilovası ile Karamürsel arasında yapılacak Körfez Köprüsü'nün ise 3.5 yılda tamamlanabileceği, 2012 yılı başlarında köprünün temellerinin tamamlanıp deniz yüzeyine çıkmış olacağı belirtiliyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.