Bugünkü
Takvim

300 bin asker herkese 3 ay askerlik

Askerlik süresi ve konusunda kamuoyu Genelkurmay Başkanı Org. Koşaner'in Başbakan Erdoğan'a verdiği brinfinge kilitlendi.

  • Güncel
  • 26.10.2010 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 26.10.2010 13:05
ABONE OL
300 bin asker herkese 3 ay askerlik
Koşaner'in sunumda asker ihtiyacına dayanak olarak mevcut Kırmızı Kitap'ı gösterdiği öğrenildi. Ancak Kırmızı Kitap yeniden yazılıyor.

Bir dönem savaşın eşiğine geldiğimiz Suriye tehdit olmaktan çıktı. Yunanistan ile -Özellikle son günlerdeki gelişmelerde teyit ediyor- buzlar çözülmek üzere. Yani Türkiye 'üç tarafı deniz dört tarafı düşman' konseptinden çıkıyor.

Böyle olunca da asker ihtiyacını yeniden ele almak kaçınılmaz. Ayrıca AB uyum programı çerçevesinde sınırlarda jandarma yerine sınır polisleri yer alacak. Jandarma'nın da şehir merkezlerinde kalan sorumluluk alanlarını kademeli olarak polise devri söz konusu. Hal böyle olunca da askerlikle ilgili kararında hemen bugünden yarına çıkması mümkün gözükmüyor.

Peki, sivil kanattaki hava ne?

Bugün'e göre, açıkçası bedelli konusu net değil ama 'eşit süreli askerlik' adı altında üniversite mezunlarıyla ilkokul mezunlarının 12 ay eşit süreli askerlik yapmasına sıcak bakılmıyor.

in bu konudaki tavrı son şekli verilmese de 'Ordu profesyonelleşsin. 300 bin civarında maaşlı ve etkin bir yapıya dönüşsün. Fakat zorunlu askerlikte tamamen kalkmasın. 3 aylık gibi bir periyotla temel askerlik hizmeti verilsin' gibi. Bedelli konusunda ise 'adalet duygusunu zedelemeyecek bir formül' arayışı sürüyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.