Bugünkü
Takvim

Kış ayları için sıcak hava müjdesi

Meteoroloji İşleri Genel Müdürü , basında yer alan, ''Bin yılın ları geliyor'' başlıklı haberlere ilişkin sorularını yanıtladı.

  • Güncel
  • 18.10.2010 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 18.10.2010 13:35
ABONE OL
Kış ayları için sıcak hava müjdesi
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü , ''Bin yılın ları geliyor'' başlıklı haberleri, ''rivayet'' diye nitelendirerek, ''Ülkemiz açısından 'Son bin yılın soğuğu olacak, buzul çağına girecek' gibi bir tahminimiz yok. Bilakis ekim, kasım, aralık ayına kadar olan dönemde sıcaklıkların mevsim normallerinde, hatta mevsim normallerinin de üzerinde olacağını tahmin ediyoruz'' dedi.

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) Ülkeleri 2. Meteoroloji Genel Müdürleri Toplantısı için Antalya'da bulunan Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Çağlar, gazetecilerin, son günlerde bazı basın yayın organlarında yer alan, ''Bin yılın soğukları geliyor'' başlıklı haberlere ilişkin sorularını yanıtladı.

Çağlar, bu haberlerde buzul çağının geldiğine ilişkin bilgilere de yer verildiğine işaret ederek, haberlerin Rus ve Polonyalı bilim adamlarının açıklamalarına dayandırıldığını ifade etti. Çağlar, ''Bilim adamlarının ilk ağızdan yapılmış açıklamaları değil, rivayetler var. Bunun ekonomik boyutu olabilir. Ülkemiz Akdeniz kuşağında. Ülkemiz açısından 'Son bin yılın soğuğu olacak, buzul çağına girecek' gibi bir tahminimiz yok. Bilakis ekim, kasım, aralık ayına kadar olan dönemde sıcaklıkların mevsim normallerinde, hatta mevsim normallerinin de üzerinde olacağını tahmin ediyoruz'' diye konuştu.

KIŞ AYLARI İÇİN TAHMİN


Kış aylarında ise uzun yıllar ortalamasının çok az altında bir sıcaklık beklediklerini belirten Mehmet Çağlar, bunun da anormal boyutta olmayacağını, bazı günler havanın soğuyacağını, bazı günler ise sıcaklıkların artacağını kaydetti.

''Bu haberlere katılmıyoruz'' diyen Çağlar, Avrupa Hava Tahmin Merkezi ile ortak çalışmalar yürüttüklerini, bilimsel çalışmalar ve bilgisayarlarla yapılan ölçümlerde de kış aylarında hafif soğuk bir hava beklediklerini bildirdi.

Mehmet Çağlar, ''Bin yılın soğukları'' haberlerinin Meksika Körfezi'nden İngiltere'ye giden Gulf Stream sıcak su akıntısının zayıfladığına dayandırıldığını belirterek, ''Bizim uydu fotoğraflarımız, NASA'nın verileri, Gulf Stream akıntısında bir zayıflama olmadığını gösteriyor'' dedi.

''UYARIMIZ ÖLÜMÜ ENGELLEYEMEDİ''


Çağlar, bir gazetecinin, meteorolojik kaynaklı afetlerin önceden tahmin edilmesinde bölgesel değil, kentsel değerlendirme yapılıp yapılmadığına ilişkin sorusu üzerine, artık tahminleri sadece bölgesel bazda değil, il, ilçe, saat, miktar bazlı yaptıklarını anlattı.

Rize, İstanbul ve Bursa'da 24 saat önceden şiddetli yağış uyarısında bulunduklarını, yetkilileri ve vatandaşları tedbir almaları konusunda uyardıklarını hatırlatan Mehmet Çağlar, ''Ama tedbir denince ne alacak? Dere yatağına vatandaş evini yapmış, yola çıkmış. En fazla yola çıkmayabilir. Dere yatağında bulunmayabilir. Örneğin Bursa'da uyarılarımız yerinde oldu fakat hasta bir vatandaşımız evinden taşınamadığı için vefat olayı gerçekleşti'' diye konuştu.

YAĞIŞLAR BU HAFTA DA SÜRECEK

Mehmet Çağlar, yağışların bu hafta da devam edeceğini, özellikle Çanakkale, Balıkesir, İzmir, Aydın, Muğla civarında bugün kuvvetli yağış beklediklerini bildirdi. Antalya için de yağış uyarısında bulunan Çağlar, ''Çarşamba günü Antalya'da aşırı kuvvetli yağışımız var. Antalya bölgesi için metrekareye 24 saatte 80 kilograma kadar yağış düşmesini bekliyoruz. Bu konuda valilerin, belediye başkanlarının, kaymakamların, yerel yönetimlerin, özellikle vatandaşlarımızın dikkatli olmaları, yağış durumlarında dere yataklarında bulunmamalarını rica ediyoruz'' dedi.

Mehmet Çağlar, mevsimlerin yeniden tanımlanmasının düşünülüp düşünülmediği yönündeki soruya verdiği cevapta da küresel iklim değişikliğine bağlı olarak sıcaklıklarda artış olduğunu ancak mevsimlerin yeniden planlanmasını gerektirecek bir değişikliğin şu an için söz konusu olmadığını ifade etti.

Çağlar, 2100 yılına kadar dünyada sıcaklık artışının 2 ile 4 santigrat derece yükselmesinin beklendiğini, sıcaklık artışını 2 derece ile sınırlandırmak için dünya ülkelerinin ortak çalışma yürüttüğünü sözlerine ekledi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.