Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 18.10.2010 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 18.10.2010 11:36
ABONE OL

'nın ilk duruşması başladı

Terör örgütü 'nın şehir yapılanması ile ilgili davada 103'ü tutuklu 151 sanığın yargılanmasına başlandı

KCK'nın ilk duruşması başladı

Terör örgütü 'nın şehir yapılanması ile ilgili dava, Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye başlanacak.

Diyarbakır Adliyesi'nde özel salonda yapılacak duruşma öncesi Yenişehir semtindeki adliye binası çevresinde geniş güvenlik önlemleri alınırken, adliye binası çevresindeki bazı kavşak ve caddeler trafiğe kapatıldı.

Sanıklar Diyarbakır E ve D Tipi Cezaevi'nden yoğun güvenlik önlemi altında Diyarbakır Adliyesine getirildi. Dava nedeniyle Diyarbakır Emniyet Müdürlüğünün yaklaşık 2 bin polis görevlendirdiği belirtildi.

Özel salonda yapılacak duruşmaya sanıklar ve avukatlar dışında aralarında gazeteci, sanık yakınlarının da bulunduğu toplam 90 kişi alınacak. Bu 90 kişinin 10'unu gazeteciler oluşturacak.

Duruşmayı izlemek üzere Diyarbakır'a gelen ve aralarında Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu (FIDH) Başkanı Souhayr Belhassen'in de bulunduğu yabancı heyetler adliye binasına geliyor.

Öte yandan, duruşma nedeniyle bazı BDP'liler adiliye binası çevresinde toplanmaya başladı.

ÖZEL SALON İNŞA EDİLDİ
Sanık sayısının fazlalığı nedeniyle, Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi, iddianameyi kabul ettikten hemen sonra, duruşmanın uygun ortamda yapılması için Adalet Bakanlığı'ndan salon talep etti. Uygun salon arayışına giren Adalet Bakanlığı ve Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Diyarbakır adliye binalarının arasındaki boş alana, yeni bir salon yapma kararı aldı. Çelik ve betondan 600 metrekare alan üzerine inşa edilen 500 kişilik salona ses sisteminin yanı sıra hareketli kameralar da konuldu.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.