Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 22.09.2010 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 22.09.2010 13:52
ABONE OL

'teki çile 9 saat sürecek

Kadıköy-Kartal--Sabiha Gökçen inşaatının, Pendik Köprüsü yakınlarında göçük meydana geldi.

E-5'teki çile 9 saat sürecek
Edinilen bilgiye göre inşaatının D-100 Karayolu Köprüsü yakınlarında yolun altında meydana gelen göçük nedeniyle olay yerine itfaiye ve ambulans ekipleri sevk edildi. Tedbir amacıyla D-00 Karayolu'nun her iki yönü de trafiğe kapatıldı.

ÇİLE 8-9 SAAT SÜRECEK


Pendik Belediye Başkanı Salih Kenan Şahin, metro inşaatındaki göçükle ilgili çalışmaların sürdüğünü belirterek, "Yeni bir tehlikeyle karşı karşıya kalınmaması için çalışmalar bitene kadar, gece yarısından önce trafik normal seyrine dönmeyecek" dedi.

Pendik Belediye Başkanı Salih Kenan Şahin, metro inşaatındaki göçükle ilgili olay yerinde incelemelerde bulundu.

İncelemelerin ardından Şahin, basın mensuplarının çeşitli soruları üzerine, şunları söyledi:

"Metronun 1. etap Kartal-Kaynarca hattına gelen çalışma, daha sonra havalimanına gidecek önemli bir hattır. Buradaki zemin daha önceden dere vadisi olan ve üzeri dolgu olarak kapatılmış bir zemin.Yaklaşık 20-25 metre derinlikte metro çalışmaları devam ediyor. Ancak bu yüzeydeki dolgu alanının, galeri açımı sırasında, aşağıya doğru kayması söz konusu. Asfalt yüzeyden yaklaşık 8 metre aşağıda bir kayma meydana gelmiş. Çökme sırasında insan ve mal açısından bir sıkıntı olmadı."

Ağır tonajlı araçların yoldan geçmesi sebebiyle yeni bir tehlikeyle karşı karşıya kalınmaması için yolun ihtiyatlı bir şekilde iki taraflı kapatıldığını hatırlatan Şahin, by-pas hattı yapılarak yan yolların devreye sokulmaya çalışıldığını anlattı.

Yaklaşık bir saate kadar yan yol çalışmalarının biteceğini ve akabinde trafiğin akıcı hale döneceğini kaydeden Şahin, aksamanın çökme ile ilgili değil, çökmenin meydana geldiği yerin öneminden kaynaklandığını ifade etti.

Çalışmaların akşam saatlerine kadar devam edeceğini, özeliklek kaymanın meydana geldiği yerde betonlama çalışmasının devam edeceğini belirten Şahin, "Yeni bir tehlikeyle karşı karşıya kalınmaması için çalışmalar bitene kadar, gece yarısından önce trafik normal seyrine dönmeyecek" dedi.

BELEDİYEDEN AÇIKLAMA

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'ndan olayla ilgili yapılan açıklamada "İstanbul Metrosu Kartal- Kadıköy inşaatının D-100 karayolu Kaynarca - Pendik arasında, tünel kazı çalışmaları sırasında, kaya ortamda devam edilirken akıcı zeminle karşılaşılması sebebiyle tünel aynasında akma ve kısmi boşalma meydana geldi" denildi. Açıklamada şunlara da yer verildi:

"Bu durumun yüzeye sirayet etmemesi ve herhangi bir can ve mal kaybı olmaması için, tedbir olarak trafik akışı iki yönde kapatılarak yan yollara verildi.

Yüzeyde, asfalt zeminde hiçbir bozulma veya çökme olmadı. Tünelde de can-mal kaybı veya yaralı söz konusu değil.

Tünel tavanından yukarıya doğru gerçekleşen boşalmanın durdurulması ve ilerlemenin önlenmesi için, beton basılması ve istenmeyen durumların oluşmaması için yol geçici olarak kapatıldı. Çalışmalar yerin 36 metre arasında devam ediyor.

Çalışmanın 8-9 saat süreceği tahmin ediliyor. Sağlamlaştırma işleminin daha erken bitmesi için tüm çalışmalar hızla devam ediyor.
Tünelde çalışmalar sırasında herhangi bir istenmeyen durum ve çökmenin oluşmaması nedeniyle yol tedbir amaçlı kapatılmıştır. Yolda herhangi bir çökme söz konusu değildir."

KADİR TOPBAŞ: YÜZEYDE BİR SIKINTI YOK


1. Ordu Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu'un iade-i ziyaret sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Pendik - Kaynarca istikametinde metro çalışmalarında bir çökme hissedildi. Çok yakın takip ediliyor. Henüz zeminde yüzeyde bir sıkıntı yok. Tedbiren gidiş geliş istikametinde yol kapatıldı trafiğe. Yeni aldığım bilgiye göre bir müddet sonra da açacaklar trafiğe. Takip ediliyor. Bir sıkıntı yok" dedi. Ölü yaralı olup olmadığı sorusuna Kadir Topbaş, "Yok şu anda bize ulaşan bir bilgi yok. Göçük anlamında değil zaten. Kayma olmuş bir miktar. Kaymanın farklı sıkıntılara doğru seyretmemesi için tabii ki gerekli tedbirler alınmak üzere hem trafik durduruldu titreşim olmasın diye bir yandan da basınç görmesin diye. Bir müddet sonra açılacak trafik" diye konuştu.