Var olduğuna inanamayacağınız garip canlılar

Dünyada nadir bulunan, gerçekten var olduğuna inanılamayacak kadar ilginç hayvanlar bulunuyor. Onlardan biri, Konya'da ortaya çıktı. Aslında Türkiye'de oldukça fazla bulunan bu türü ilk kez görenler hemen onu koruma altına aldı.

Konya'da bulunan canlı ilk başta bir mantarı andırsada aslında bir baykuş. Hem de görenleri hayrete düşürecek cinsten...

Konya'da, trafik ekiplerince karayolunda uçamaz halde bulunan Peçeli Baykuş koruma altına alındı.

Edinilen bilgiye göre, Konya Doğa Koruma ve Milli Parklar 8. Bölge Müdürlüğü ekipleri, trafik ekiplerince karayolunda seyir halindeyken fark edilerek bulunan bir yaralı baykuşu teslim aldı.

Uçamadığı tespit edilen yaralı baykuş, muayene ve tedavisinin yapılması amacıyla Karatay Hayvanat Bahçesi Veteriner Hekimliğine teslim edildi. Baykuşun tedavisinin tamamlanması sonrasında tekrar tabiata salınacağı belirtildi.

PEÇELİ BAYKUŞ NEDİR?

Ülkemizde çokça bulunan açık renkli olan bir baykuş türüdür. Yüz bölgesi, göğüs ve karın dış yüzeyi beyaz renklidir. Yüzleri kalp görünümünü almıştır. Göz renkleri oldukça koyu renklidir. Üst kısmı sarıya ve beji andıran renkli kısmıdır.

Gözlerinin iri olduğu, baş kısmında yanda değil de önüne doğru bakar. Olağanüstü iri gözlere sahiptir. Gözünün oyuğu ile hareket işlevini yapamaz. Arabaların farına benzediği gibi yuvalarında da sabit kalırlar.

DİĞER GALERİLER