Vampirler ekonomiye kan verdi

Vampirler, son birkaç yıldır hiç olmadıkları kadar popüler... Dizilerden filmlere, kitaplardan dergilere kadar onlar her yerde! Vampirlere ait aklıma gelen ilk görüntü, 1994 yılına dayanıyor. Tom Cruise ve Brad Pitt’in oynadığı ‘Interview with the Vampire- Vampirle Görüşme’ isimli film, o yıllarda çok konuşulmuş ama trendleri belirlemekten uzaktı. ABD’de 1997’de yayınlanmaya başlayan ve yedi sezon süren ‘Buffy the Vampire Slayer’ isimli, bir vampir avcısının yaşadıklarını anlatan dizi de beğenilmesine rağmen şu anki ‘çılgınlığa’ neden olacak bir etki yaratamamıştı... Ne olduysa ‘Twilight- Alacakaranlık’ serisiyle birlikte oldu. Bir yandan korktuğumuz, bir yandan merak ettiğimiz; geçmişleri 1400’lü yıllardaki Kazıklı Voyvoda’ya dayanan vampirler, bu seriyle bir anda gözümüzde romantik prenslere ve prenseslere dönüştü.

DİZİLERİ REKOR KIRDI

Vampirlerin porselen gibi tenleriyle, kırmızı dudaklarıyla ve sürme çekilmiş gibi duran gözleri ve gizemli halleriyle dikkat çektiği bu filmin ardından, ABD’nin iki televizyon kanalı da vampir konulu iki dizi yayınlamaya başladı. CW’de yayınlanan ‘Vampire’s Diaries’ ve HBO’daki ‘True Blood’ izlenme rekorları kırdı. Filmlerle ve dizilerle iliklerimize kadar işleyen vampir efsanesi, sadece beyaz perdeyi değil, hayatlarımızı da etkileyen bir boyuta geldi. Bunun son örneğiyse; 2010-2011 ilkbahar- yaz koleksiyonlarının tanıtıldığı moda haftaları...

SOĞUK VE SEKSİ

Yeni koleksiyonlara baktığımda, neye uğradığımı şaşırdım! Kendimi defile fotoğraflarına değil de, yeni vizyona giren bir vampir dizisinin tanıtım görüntülerine bakıyor gibi hissettim... Chanel’den Rodarte’ye, Alexander McQueen’den John Galliano’ya kadar herkes, gelecek yıl hepimizin ‘vampir olmasına’ karar vermişti! Podyuma çıkan mankenlerin üstlerindeki tasarımlara bakınca insanın aklına vampir filmlerinden ve dizilerinden başka bir şey gelmiyor. Olayın daha da vahim yanı; zaten çoğu sıfır beden olan bu mankenlerin yüzündeki makyaj! Bu yılın trendi bembeyaz ten üzerine, kırmızı ruj ve ağır siyah tonlarda bir makyaj! Bu arada vampir modası, New York Times’a da konu olmuş durumda... ‘Dişli Trend’ başlığını atan gazete; ‘Vampire’s Diaries’ dizisinin prodüktörü Julie Plec’ten, vampirlerin modaya etkisi hakkında görüş almış. Plec diyor ki: “Bir dönem James Dean neyse vampirler de odur! Soğuk, cool, tarz sahibi ve seksi! Bu sıfatları taşıyan birinin etkisi filmlerde kalamaz!”

ISIRILMIŞ ETKİSİ YARATAN RUJ

Öte yandan kozmetik devleri de bu dizilerden etkilenerek yeni ürünlerini piyasaya sürmeye başladı. Dior, ‘Twilight’ ismini verdiği gri ve siyah tonlarında özel bir farı piyasaya sürdü. Yves Saint Laurent, filme itafen ‘Pur Black’, Lancome da ‘Piha Black’ isimli siyah rujlarının satışına başladı. Ancak bu modayı en ‘gönülden’ takip eden ‘Just Bitten’ yani henüz yeni ısırılmış ismini verdiği kan kırmızı ruju piyasaya süren Revlon... Özetle bu yıl giyim tarzımızdan, makyajıma kadar her şeyde vampir etkisini görmeye alışın! Ne de olsa vampirler seksi ve sonsuz gençliğin sahibi!

İÇKİDEN DUŞ JELİNE... HER ŞEYE İLHAM VERDİ

Sadece vampirler değil, onları temsil eden her şey de ABD’de popüler. Amerikalı bir firma; kan renginde alkollü içkiler üretmeye başladı. ‘Blood-Rimmed Martini’ ABD’de düğünlerden davetlere kadar birçok yerde ilgi görüyor. Nar suyuyla yapılan koyu kırmızı renkteki içecekler ve vişneli soda içmek de yine ABD’de çok revaçta. Öte yandan vampirler temizlik sektörünü de ele geçirdi. Londra’daki ‘Spinning Hat’ isimli tasarım ofisi, kan poşetini andıran duş jelleri üretti.

DİĞER GALERİLER