Ünlülerin Havalı Tekneleri

Yaklaşık 13 milyar dolarlık servetiyle dünyanın sayılı zenginleri arasında yer alan Rus işadamı Roman Abramoviç'in Reverie ve Boadice isimli 2 lüks yatı var. 110'ar metre uzunluğunda ve 6'şar katlı mega yatların her birinin değerinin yaklaşık 300'er milyon Euro (500 milyon YTL) civarında. Her 2 yatta da havuz, helikopter pisti, bir küçük denizaltı, jet-ski, kano, sörf gibi su sporları araçları ve özel koruma sistemi bulunuyor. Yatlara özel ilgi duyan Abramoviç'in "Pelorus" "Ecstasea" ve "Sussurro" adlı tekneleri de dünyanın en büyük yatları arasında bulunuyor. Abramoviç, son olarak Almanya'nın Hamburg şehrinde "Eclipse" ismiyle dünyanın en büyük yatını inşa ettirmek için sipariş vermişti.

Uzunluğu 32 metre, genişliği 14 metre. İç dekorasyonu ve eşyalarının tümü Fendi marka.

Fuarın en önemli özelliği değeri 17 milyon euro’nun üzerindeki mega yatlarla birlikte her bütçeye uygun 30 bin dolarlık teknelerin de sergilenecek olması. Fuarda sergilenecek bazı teknelerin muadilleri denizde, bazıları tersanede. Bunların sahibi ise herkesin yakından tanıdığı ünlü isimler. Çarşamba günü ise yaklaşık 50 bin kişi bu tekneleri inceleyebilecek, hatta denizde tur atabilecek!

Tam bir mühendislik harikası ve klasik bir yat. Motoryacht kapsamındaki yatın tüm kontrol panelleri dijital ve yatın içindeki tüm elektronikler kumandalı.

Merkezi ses sistemi, ayarlanabilir özel ışık kontrolleri, klima sistemleri (ısıtma-soğutma), yüzme bölümleri, hava ve iklim koruma kontrolü, ahşap panjurlar, karbon monoksit monitörler, paslanmaz çelik küpeşte var. Aynı yat İstanbul Shop&Miles Boatshow’da görücüye çıkıyor.

DİĞER GALERİLER