Onu havada görenler hayrete düşüyor! Bir insan...

Uçan tilkiyi görenlerin şaşkına dönmemesi elde değil. Neden mi? Uçan tilki yarasa familyasının en büyük türüdür. Tropikal bölgelerde yaşayan bu dev yaratıklar, kimi zaman bir insan boyuna bile denk olabiliyor. Diğer yarasalarla hemen hemen aynı özelliklere sahip olsa da önemli farklılıkları da mevcut. İşte fotoğraflarla uçan tilki...

Ona 'Uçan tilki' dendiğine bakmayın. Kendisi yarasa ailesinin bir türü...

Yarasa ailesinin 200 cins olmak üzere 1000' yakın türü vardır. Kanatları açık durumdaki boyları 5 cm'den 150 cm'ye kadar değişebilir. Uçan tilkinin kanadı enine 60 cm'e ulaşırken, boyu zaman zaman 1.5 metreyi aşabilmektedir.

Yarasalar, dünyanın her bölgesinde yaşarlar, ancak tropikal bölgelerde sayıları daha fazladır. Yarasalar çok miktarda böcek tükettikleri için, dünyanın dengesi açısından büyük önem taşırlar.

Yarasanın vücudu fareye benzer ve genellikle ince bir kürkle kaplıdır. Yarasa ailesinin en büyük trü olan uçan tilkinin boyu 30-40 cm olabildiği için 'tilki'ye benzetilmektedir.

Yarasaların kulakları çoğunlukla çok büyük ve kıvrımlıdır. Burun ve kulaktaki bu çıkıntılar, duyu organı görevi görür, ses titreşimlerini almaya ve iletmeye yarar. Bazı yarasalar yalnız yaşar, mağaralarda, yarıklarda, içi oyuk ağaçlarda veya tavan aralarında. Diğer türler ise sürüler halinde yaşar.

Kuzey bölgelerdeki yarasalar kışın göç ederler veya kış uykusuna yatarlar. Yarasalar baş aşağı tutunarak uyurlar. Geceleri aktif olan yarasaların koklama ve tat alma duyuları çok iyi gelişmiştir.

DİĞER GALERİLER