Türkiye'nin ilk ud festivali

Ud, artık bir festivalle de hatırlanacak. 25 Ekim'de başlayacak ve bir hafta sürecek 1. Yorgo Bacanos İstanbul Uluslararası Ud Festivali dünyadan ve Türkiye'den önemli icracıları ve teorisyenleri buluşturacak.

Batı'nın 11. ile 13. yüzyıllar arasındaki Haçlı seferleri sırasında tanıyıp Avrupa'ya taşıdığı ud, en önemli merkezlerinden biri olan İstanbul'da, 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında kendi festivaline kavuşuyor. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Klasik Türk Müziği Yönetmenliği imzasını taşıyan ve önümüzdeki yıllarda geleneksel hale gelmesi amaçlanan festivale adını veren ise büyük ud üstadı Yorgo Bacanos.

Yeni kuşaklar tarafından pek de tanınmayan, Akdeniz'den Ortadoğu'ya kültür coğrafyasının efsane ismi Yorgo Bacanos'un 110'uncu doğum yıldönümünde adına düzenlenen 1. Yorgo Bacanos İstanbul Uluslararası Ud Festivali, 25 - 31 Ekim tarihleri arasında İstanbullu müzikseverlerle buluşacak.

Festival programında atölye çalışmaları, seminerler, konserler ve resitaller yer alıyor. Bir hafta süresince İstanbul'a farklı bir renk katacak ud festivalinde dünyanın önde gelen udileri, bireysel veya gruplar halinde performanslar sergileyerek, hem birbirlerinin müziklerini en yakın mesafeden izleyecek hem de birlikte müzik icra etme şansı bulacak.

KONUĞU BOL FESTİVAL

Festivalde konser verecek ve atölye çalışmaları düzenleyecek, dünyadan ve Türkiye'den katılacak önemli udiler ise şöyle: Joseph Tawadros, Prof. Dr. Münir Nurettin Beken, Omar Bashir, Periklis Tsoukalas, Tristan Driessens, Georgios Marinakis, Elia Khoury, Haig Yazdijian, Kyriakos Kalaitzidis, Naseer Shamma, Trio Qadmoyo gibi dış ülkelerden sanatçı ve gruplarla, Türkiye'den Prof. Mutlu Torun, Necati Çelik, Osman Nuri Özpekel, Yurdal Tokcan, Prof. Gülçin Yahya Kaçar, 3 Dem Ensemble, Burak Kaynarca, Feti Barut, Hakan Aydınlık, Murat Bağdatlı, Ferdi Koç, Metin Özden.

DİĞER GALERİLER