Türk Kültür Ve Uygarlığına Işık Tutan Abideler Bu Müzede

Moğolistan sınırları içinde kalan ata dede Türk yurtlarındaki Türkçe'nin ilk yazılı kaynakları olan ve bulunduklarında bütün ilim çevrelerinin dikkatini çeken Türkçe metinler doğa şartlarında yıpranmasını önlemek için yerleştirildiği müzede ziyaretçilerini bekliyor.

Başkent Ulan Bator'dan yaklaşık 400 kilometre uzaklıkta olan Orhun Vadisi boyunca uzanan eski Moğol başkenti Karakurum'da Türk anıtlarından Bilge Kağan ve Kültigin yazıtları bulunuyor.

Coğrafya bakımından Türklerin ana yurdu olması nedeniyle hem Türkler hem de Moğollar açısından oldukça önemli olan bölgede yer alan yazıtlarda , Türk tarihine, sanatına, gelenek ve göreneklerine, dinine, ordu teşkilatına, sosyal hayatına, kısaca Türk milletine ait bilgiler yer alıyor.

Türk kültür ve medeniyetini korumak için Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) tarafından Moğolistan'da yürütülen çeşitli çalışmalar kapsamında Türk sanat ve kültür hayatına önemli veriler sağlanıyor.

Olumsuz doğa şartlarında yıpranmasını önlemek için Türk Anıtlar Projesi kapsamında müzeye yerleştirilen Orhun Abideleri'ne, 46 kilometrelik Bilge Kağan Karayolu'nun tamamlanmasıyla daha rahat ve kolay ulaşılabiliyor.

DİĞER GALERİLER