Bugünkü
Takvim

Tarihteki en büyük aşklar

Aşk, tarih boyunca insanoğluna hayat veren, yaşamı zenginleştiren ve renklendiren bir duygu olmuştur. Tarihteki kimi aşklar öyle çalkantılı, öyle skandallarla dolu olmuştur ki, bu aşkların başrol oyuncuları ta günümüze kadar gelmeyi başarmıştır.

İşte aşklarıyla tarihe damgasını vuran o isimler...

Nefertiti ve Amenhotep (M.Ö. 1349- 1336)

Mısır tarihinin en tartışmalı ve en önemli kralı olarak bilinen 4. Amenhotep geleneksel dinden ayrılıp tek tanrılı dine geçmiş ve sadece güneş tanrısı Aton'a inanmayı seçmişti.

İsmini Akhenaton (Atonun hizmetkarı) olarak değiştirdikten sonra o ve güzel eşi Nefertiti, Teb şehrini terk etmiş ve bugün Tel el Amarna olarak bilinen el değmemiş topraklara yeni bir başkent kurmuştur.

 

Akhenaton, eski tanrıları yok etmek için tapınaklardan eski tanrıların isimlerini sildirmiştir. Krallığının 18. yılında Akhenaton'un ölümünden sonra eşi Nefertiti'nin öldürüldüğü söylentiler arasındadır.

Akhenaton'un Ölümünün ardından kurduğu din çökmüş; Akhenaton'un şehri yerle bir edilmiş ve lanetli firavun olarak anılmıştır.

Franklin D. & Eleanor Roosevelt (1903- 1945)

Eleanor Roosevelt ile Amerikan Başkanı Franklin Roosevelt arasındaki ilişki 1903 yılında başladı. Çift aynı yılın kasım ayında nişanlandı ve 1905 yılında evlendi. Çiftin altı çocuğundan beş tanesi hayatta kalabildi.

1921'de Campobello adasında tatil yaparken çocuk felcine yakalanan Franklin Roosevelt, bu hastalık sonucu kalıcı olarak felç oldu. Roosevelt'in sekreteri ile olan evlilik dışı ilişkisinin ortaya çıkması skandal yarattı. Eleanor ile Roosevelt'in evliliği bozulmadı

DİĞER GALERİLER