Sporu Eve Taşımanın Vakti Geldi

Medicana Bahçelievler Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Yaşar Sezen soğuk havalarda evde yapılabilecek egzersizleri GÜNAYDIN okurları için anlattı... * Evde egzersiz yapılır mı? Herhangi bir spor salonuna gitmeye gerek duymadan da, büyük oranda form kazanabilir ve bu formu koruyabilirsiniz. Daha önce spor yapmadıysanız bile evde buna başlayabilirsiniz.

SERT SPORLAR SELÜLİT YAPAR!

* Kimler evde egzersiz yapabilir? Evde egzersiz yapmanın emin olun ki yaşı yoktur. İster çocuk olun, ister 70 yaşında, mutlaka size uygun bir egzersiz vardır. Her insanın tıbbi özellikleri farklıdır ve herkese aynı egzersiz programını vermek aynı derecede işe yaramaz. Kaldı ki, bazı insanlar sağlık sorunları nedeniyle her egzersizi yapmamalıdır.

* Evde yapılan egzersizler selüliti engellemeye yardımcı olabilir mi? Kadınların korkulu rüyası selülit için doğru egzersiz programları seçilmeli. Evde yapılacak egzersizler bunlar için uygun. Koşmak, ip atlamak ya da aerobik gibi sert sporlar selülitin daha da artmasına neden olur. Bisiklete binmek ya da yürüyüş gibi daha yumuşak egzersizlerin ise selülit oluşumunu önleyici etkileri vardır. Su içinde yapılan hareketler de masaj etkisi yarattığı için cilt yüzeyindeki portakal kabuğu görünümünü engelller.

KALORİ YAKMANIZI SAĞLAR

Düzenli olarak egzersiz yapamıyor ya da spor salonuna gidemiyorsak hayatımıza nasıl hareket katabiliriz? ‘Haftada bir kez yapılan egzersiz yeterli değildir’ düşüncesi yanlıştır. Çünkü her şekilde, hiç spor yapmamaktan iyidir. Eğer günlük koşuşturmaca içinde zamansızlıktan yakınıyorsanız, beş dakikalık bir egzersiz bile kalbiniz ve kan dolaşımınız için sağlıklıdır. Hatta kalori yakmanızı bile sağlar. İşyerinde asansör kullanmak yerine merdiven çıkmak bile günlük egzersiz sayılır...

EGZERSİZİN OLMAZSA OLMAZLARI ISINMAK ŞART

Egzersizi evde yapacak olsanız bile mutlaka önce ısınma ile işe başlayın. Isınma sırasında kaslar oksijenle dolar ve vücudun yapacağı harekete hazır hale gelir.

DİĞER GALERİLER