Savaşçı robotların yükseliği korkutuyor

Savunma sanayisinin vazgeçilmezleri arasına giren insansız hava araçlarının ardından, insan müdahalesine ihtiyaç duymadan durum değerlendirmesi yapacak ve tespit ettiği hedefleri yok edecek robotların üretilmeye başlaması, insan hakları örgütlerini endişeye düşürdü.
Aralarında İnsan Hakları İzleme örgütü ve Nobel Kadın Girişimi'nin de bulunduğu dokuz uluslararası örgüt, "Katil Robotları Durdurun" adıyla başlattıkları kampanyada, insan hayatı konusunda sorumluluğun robotlara bırakılamayacağını ifade ederek, Birleşmiş Milletler'den (BM) insan müdahalesine ihtiyaç duymadan hedef tespit eden ve saldıran robotik silahlara yasak getirmesini istedi.
Robotik silahlar arasında hava savunma sistemleri, insansız hava araçlarının (İHA) gelişmiş modelleri, yüksek çözünürlüklü optik, termal ve kızılötesi kameralarla ve ağır silahlarla donatılmış bilgisayar destekli silahlar bulunuyor.
AA'nın sorularını e-posta yoluyla cevaplayan Nobel Kadın Girişimi'nin kurucularından Nobel Barış Ödülü sahibi Jody Williams, robotların hiçbir zaman insan hayatı üzerinde tasarruf hakkı olmaması gerektiğini belirterek, makinelerin kendi başlarına insanları öldürebilmesi fikrinin kamu vicdanını yaraladığını ve bu tip araçların kullanılmasının da Lahey Sözleşmesi'nin Martens hükmünü ihlal edeceğini dile getirdi.
Marten hükmü, uluslararası anlaşmalarla düzenlenmeyen konular için uluslararası kanunlara müracaat edileceğini ifade ediyor
DİĞER GALERİLER