Sansasyonel Dergi Kapakları

Time dergisi, 2 Ocak 1939: Yılın adamı Hitler
Bu kapak, "Nazi hiyerarşisi Catherine tekerleğine* asılan kurbanları seyrederken, bir katedralde nefret ilahisini çalan" Hitler'in ayrıntılı bir ilüstrasyonunu sunuyordu. Bu rahatsız edici çizimi yapan sanatçı, Hitler Almanya'sından kaçan Baron Rudolph Charles von Ripper adında bir katolikti.

* Ortaçağ'ın idam cezası araçlarından biri olan ve kemik kıran tekerlek olarak da bilinen bu yöntemde suçlunun kol ve bacakları tahta bir tekerlek üzerine bağlanıyor. Tekerlek döndükçe işkenceci demir bir sopayla suçluya vuruyor. Darbenin etkisiyle kol ve bacak gibi organlar parçalanıyor.

Time dergisi, 8 Nisan 1966: "Tanrı öldü mü?"
Bu kapak tüm zamanların en tartışmalı dergi kapağı olarak kabul ediliyor. Kapaktaki başlığın bağlı oladuğu makale ise 1960'larda türeyen "tanrının ölümü hareketi"nden bahsediyordu. Kapak kadar makale de tepki çekmişti.

 

Life, 26 Kasım 1965: Vietnam Savaşı
Paul Schutzers'in fotoğrafladığı bu karede Vietnam Savaşı sırasında Amerikan ordusu tarafından esir alınmış bir Vietkong* gerillası görülüyor. Kullanılan fotoğraf ve kapak haberiyle birlikte, Amerikan halkı da Vietnam savaşına verdiği desteğini geri çekti. Schutzers, Life dergisinin en iyi fotoğrafçılarından biri olmasına karşın, görev için gittiği 1967 Arap-İsrail Savaşı sırasında öldürüldü.

* Vietnam'da ABD işgaline ve saldırılarına karşı direnen gerilla örgütü.

Esquire, Nisan 1968: Ali'nin çilesi
Zekice düşünülerek hazırlanmış bu kapakta; dini inancını mazeret göstererek Vietnam savaşı'na katılmayı reddettiği için tarafına dava açılan Muhammed Ali'nin "şehitliği" tasvir ediliyor. Ünlü sporcu bu olayların ardından ağır siklet boksörlük unvanını yitirdi.

Esquire, Mayıs 1969: Andy Warhol'un boğulması
Derginin eski art direktörü George Lois'in en önemli mesleki başarılarından biri olan bu kapak resminde, bir çorba konservesiyle Andy Warhol bir araya getirilmişti. Bu resimde Warhol'un Amerikan avangart sanat hareketini sembolize eden meşhur "çorba konservesi" tasarımlarına gönderme yapılıyor.

DİĞER GALERİLER