Sanatıyla göklere 'yıldız' asıyor

Ramazan gecelerinde "camilerde iki minare arasına gerilen ipler üzerine kandil veya ampullerle yazılan ışıklı yazı" olarak bilinen, yüz yıllardır devam eden mahya sanatının temsilcisi olan ve "son mahyacı" olarak anılan Kahraman Yıldız, sanatıyla göklere "yıldız" asıyor.

Yıldız ve ekibinin ramazan ayında yaptığı mahyalar, İstanbul'daki Sultan Ahmet Camii, Süleymaniye Camii, Eyüp Sultan Camii, Yeni Cami, Eski Valide Camii ve Mimar Sinan Camii, Edirne'deki Selimiye Camii ve Bursa'daki Ulu Camii gibi tarihi camileri süslüyor.

Eski zamanlarda büyük camilerin minareleri arasına gerilen ip veya teller üzerine kimi zaman yazı yazılarak, kimi zaman da resim çizilerek yağ kandilleriyle hazırlanan mahyalar, günümüzde teknolojinin de etkisiyle elektrik enerjisinden faydalanılarak yapılıyor.

Dini mesajların iletilmesini sağlayan bu sanat, Vakıflar Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışan ve "son mahyacı" olarak anılan Kahraman Yıldız ve ekibi tarafından yaşatılmaya çalışılıyor.

Sultan Ahmet Camii'ni de süslüyor,

Selimiye'yi de Yıldız ve ekibi ramazan ayı öncesinde hazırlıklara başlayarak, İstanbul'daki Sultan Ahmet Camii, Süleymaniye Camii, Eyüp Sultan Camii, Yeni Cami, Eski Valide Camii ve Mimar Sinan Camii, Edirne'deki Selimiye Camii ve Bursa'daki Ulu Camii gibi tarihi camileri mahyalarla süslüyor.

DİĞER GALERİLER