Plajlarımızda 459 mavi bayrak dalgalanıyor

Antalya'dan Van'a , Tekirdağ'dan Adana'ya 17 ilde bulunan mavi bayraklı plajlar, temizliğinin yanı sıra doğal güzellikleriyle de ön plana çıkıyor. Milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırlayan plajlarımız arasında en fazla mavi bayrağa sahip plaj Antalya. Antalya'nın 200 plajında mavi bayrak dalgalanıyor

Plajlarımızda 459 mavi bayrak dalgalanıyor

EN FAZLA MAVİ BAYRAK ANTALYA'DA

Mavi bayraklı plaj sayısında Antalya 200 ile ilk sırada yer alırken 100 plajla Muğla ikinci, 52 plajla İzmir 3. sırada yer alıyor.Bu illeri sırasıyla Aydın 30, Balıkesir 23, Çanakkale 12, Samsun 8, Mersin 8, Tekirdağ 5, Kocaeli 5, Ordu 5, Düzce 3, Yalova 2, Sakarya 2, Adana 2, Kırklareli ile Van ise birer plajla takip ediyor.

Deniz, kum ve güneşi ile her yıl ortalama 15 milyon turistin ziyaret ettiği 640 kilometrelik kıyı şeridine sahip Antalya'da, merkezde 33, turistik ilçelerinden Alanya'da 46, Manavgat'ta 45, Kemer'de 39, Serik'te 26, Kaş'ta 9, Kumluca ve Finike'de birer mavi bayraklı plaj bulunuyor.

Plajlarımızda 459 mavi bayrak dalgalanıyor

Şehir merkezinde, yaklaşık 7 kilometre uzunluğundaki dünyaca ünlü Konyaaltı Sahili'nin 4,5 kilometrelik kısmını, mavi bayraklı 12 halk plajı oluşturuyor. Sahil, yerli turistlerin yanı sıra dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen ziyaretçilerin de ilgi odağı. Lara tarafındaki falez bandında ise 11 halk plajında mavi bayrak yer alıyor. Falez bandında pek çok merkezde dalış imkanı da bulunuyor.

Plajlarımızda 459 mavi bayrak dalgalanıyor

MUĞLA

Bin 484 kilometreyle Türkiye'nin en uzun kıyı şeridine sahip, doğal güzellikleriyle ünlü turizm merkezleri Bodrum, Marmaris, Fethiye, Datça, Ula ve Ortaca'yı sınırları içinde bulunduran Muğla'da ise 100 mavi bayraklı plaj var. Mavi bayraklı plaj sayısıyla Antalya'nın ardından ikinci sırada yer alan ve "yeryüzü cenneti" olarak anılan Muğla'ya bağlı Bodrum ilçesinde 60, Marmaris'te 16, Fethiye'de 8, Datça'da 8, Ortaca'da 5, Milas'ta 2, Ula'da 1 mavi bayraklı plaj mevcut.
Muğla ve ilçelerinde, mavi bayrak için gerekli kriterlerin yazılı olduğu panoların yerleştirildiği plajlar ve marinalar, turistlere güven veriyor.

Turistlerin gidecekleri tatil bölgesini seçmelerinde mavi bayraklı plajlar tercih nedeni olurken muhteşem doğasıyla yerli ve yabancı misafirlere unutulmaz bir tatil imkanı sunan Muğla'nın plajlarında, her yıl daha fazla mavi bayrak dalgalandırılarak, bölgeye gelen turist sayısında artış sağlanıyor. Misafirler mavi bayraklı plajlarda güvenle denize giriyor.

Plajlarımızda 459 mavi bayrak dalgalanıyor

İZMİR

Türkiye'de hem kültür hem de deniz turizmi açısından önde gelen illerden olan İzmir'de 52 mavi bayraklı plaj mevcut. Son yıllarda özellikle yerli turistlerin gözdesi haline gelen Çeşme'de, özel otellerin yanında halk plajları da temizlik anlamında dikkat çekiyor.

Çeşme'nin Ilıca Plajı, temiz denizi, ince kumu, tatlı esintisiyle ilçede mavi bayraklı plajlar arasında en bilineni olarak yerini alıyor. Türkiye'de rüzgar turizmin başkenti olarak bilinen Alaçatı'da ise sörf okullarının bulunduğu plaj, görsel bir şölene ev sahipliği yapıyor.

Plajlarımızda 459 mavi bayrak dalgalanıyor

AYDIN

Ege'nin diğer bir incisi Aydın'da ise 30 mavi bayraklı plaj bulunuyor. Türkiye'de kruvaziyer turizminin başkenti olarak bilinen Kuşadası'nda ilçenin en bilinen plajı Kadınlar Denizi Plajı'nda da mavi bayrak dalgalanıyor. İlçede bunun yanında, Güzelçamlı Mahallesi'nde bulunan Güzelçamlı Milli Parkı da içinde barındırdığı doğal güzelliklerin yanında, doğayla iç içe deniziyle turistlerin ilgisini çekiyor.

DİĞER GALERİLER