Oyunculuk Eğitimi Herkese Gerekli

Biri ‘Mahallenin Muhtarları’ dizisindeki ‘Şirin’ rolüyle hafızalara kazındı. Biri şu günlerde ‘Ezel’ dizisindeki ‘Tevfik’le adından söz ettiriyor. Diğeri ise önce ‘Ulak’ son olarak da ‘Veda’ filmlerindeki performansıyla dikkat çekti. Sırasıyla Esra Akkaya, Sarp Akkaya ve ikizi Kaya Akkaya’dan bahsediyoruz. Üç oyuncu kardeş, deneyimlerini ve birikimlerini aktarmak için Akademi Tiyatro adıyla eğitim merkezi kurup oyunculuk dersleri vermeye başladı. Akkaya kardeşlerle oyunculuk hikayelerini, okullarını ve hedeflerini konuştuk.

ABLAMIZI ÖRNEK ALDIK

* Oyunculuk maceranız başladı?

Esra Akkaya: Üçümüz aynı yoldan geçtik. Bu işe ilk gönül veren benim. Çok küçükken Tevfik Gelenbe Tiyatrosu’nda amatör tiyatro yapmaya başladım. Okul hayatım boyunca da tiyatroyla ilgilendim. Sonra üçümüzün de mezun olduğu Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’na girdim. Ben konservatuvara girdikten sonra Kaya ile Sarp’ı diyafram çalıştırmaya başlamıştım. Antalya Devlet Tiyatrosu’na gittiğimde de gelip gidip çok oyun seyrettiler. İkisi de kuliste büyüdü denebilir. Onlar da bu işi sevdiler ve oyuncu olmaya karar verdiler.

Sarp Akkaya: Kaya’nın da benim de konservatuvara girme sebebimiz, ablamızı ve arkadaşlarını görmemizdi. Beş-altı yaşındayken 20 yaşlarındaki insanların oyun oynadığını görmek bizi çok etkiledi. O hevesle başladık ve sonra mesleğimiz oldu. Ne mutlu ki ben hâlâ en sevdiğim oyunu oynuyorum.

* Oyunculuğun yanı sıra şimdi eğitmenlik de yapıyorsunuz. Akademi Tiyatro’yu kurarken çıkış noktanız neydi?

E.A.: Bu, bizim üç kardeş olarak çok istediğimiz bir şeydi. Üçümüzün de tiyatro sanatçısı olması ve aynı okuldan mezun olmamız sebebiyle bir ekol birliğimiz vardı. Hem tiyatromuz olsun hem de eğitim verelim istedik. Öncelikle “Hayata nasıl geçiririz?” diye düşünürken önümüze güzel fırsatlar çıktı.

* Okulunuz için Hacı Sabancı Anadolu Lisesi’nin tiyatro sahnesini kiralama fikri nasıl oluştu?

E.A.: Duru Tiyatro’dan feyz aldık diyebilirim. Onlar Kadıköy Anadolu Lisesi’nin sahnesini kullanıyor. Okul müdürüne Duru Tiyatro’yu örnek vererek talebimizi ilettik. Burayı kullanmak istediğimizi söyleyince çok destek oldular. 11 Ekim tarihinde ders vermeye başladık.

ASLA ŞÖHRET VÂDETMİYORUZ

* Ne tür dersler veriyorsunuz?

Kaya Akkaya: 18 yaş üstü için iki tane atölye var. Biri kamera önü oyunculuk, diğeri drama atölyesi. Biri haftada iki, diğeri bir gün. Burada kamera önü oyunculuk, insanların kendilerini daha iyi ifade edebilme adına iletişimle ilgili güzel konuşma ve beden dili gibi kişisel gelişim eğitimleri veriyoruz. 30 hafta süren bir eğitim. Bu 30 haftaya katılanlar temel eğitimi almış hale geliyorlar. Devam etmek isteyenlere daha teknik eğitim vereceğiz.

DİĞER GALERİLER