Oyuncuları "mektepli", "alaylı" diye ayırmam

Usta tiyatrocu Haldun Dormen "Hiçbir zaman oyuncuları 'alaylı' diye ayırmadım" dedi ve ekledi: Ben şanslıyım, eğitim aldım. Ama almasaydım da bu işi yapacaktım. Alaylı diye ayırırsak Adile Naşit'i ve Münir Özkul'u da hiçe saymamız lazım!

Usta tiyatrocu Haldun Dormen 46 dergisine ömrünü adadığı oyunculuk kariyeriyle ilgili açıklamalar yaptı. Geçmiş yıllarda 'Popstar' yarışmasını sunan Dormen, yakın zamanda yine böyle bir yarışmanın sunucusu olacağını da söyledi.

 Katı bir duruşunuz var...
Ben aslında çok rahat bir insanım... Benimle çalışanlar bilir... Hatta tanıştıktan sonra çok şaşıran da olmuştur. Tabii ki bazı konularda disiplinliyim. İşlere saatinde başlamak isterim, verilen sözlerin tutulmasını isterim.

DOĞAÇLAMA SEVMEM
 Hayatınız boyunca hiç yaşanan aksaklıklardan dolayı oyuna doğaçlama olarak devam etmek zorunda kaldınız mı?
Olmadı! Bak o konuda biraz katıyım işte. Oyunun gerektirdiğinin dışında doğaçlama yapılmasından hoşlanmıyorum. Her aktör kafasına göre doğaçlama yaparsa, oyunun anlamı kalmıyor.

Mesela Zihni Göktay, her akşam ayrı bir şey söylüyor, insanlarla çene çalıyor Lüküs Hayat'ta... Tam 27 yıldır... Yapacak bir şey yok. Onun da tarzı öyle...Bir gün mesleğinize ve kariyerinize dair bütün anılarınızı aniden kaybetseniz... Nasıl bir tepki verirdiniz?
Bir şey hissedemezdim aslında eğer unuttuysam. Ama tekrar aynı şanslı insanıdır. Ben öyleyim. Ailesinin zorladığı çocuklara üzülüyorum bu konuda. Meslek konusunda beni engelleyen biri olmadı. Bunu seçtim. Babamın tek şartı vardı, en iyisi olmam için söz verdirdi bana.

Tiyatroda alaylı mektepli ayrımı var mıdır?
Alaylı diye insanları ayırmam. Sevmem zaten o kelimeyi. Ben şanslıydım, eğitim aldım ama eğitim almasaydım da yapacaktım bu işi. Hem alaylı diye ayırırsak, Münir Özkul'u, Adile Naşit'i ve çok önemli birçok sanatçıyı hiçe saymamız gerekir. Olamaz böyle bir şey.

DİĞER GALERİLER