Oscar'ı Kim Alacak?

OSCAR YARIŞINDA SON DURUM

İster önemseyin ister önemsemeyin, sinemanın nabzını hâlâ hızlandırabilen büyük ödül törenine sadece iki ay kaldı. Tahmin yürütmek için çok mu erken dersiniz? Her yıl Ocak ayında düzenlenen Sundance veya Eylül’de yapılan Toronto gibi Amerikan festivallerinde ilk tahminlerin yapıldığı düşünülürse, Oscar heyecanının daha yılın başından herkesi sardığı söylenebilir. 7 Mart 2010’da 82.si düzenlenecek olan Oscar ödül töreni 2009’un en iyilerini seçecek. Bu yılki törenin En İyi Film kategorisinde bir de sürprizi var. Her zamankinin aksine beş değil, tam 10 film aday olarak gösterilecek. Akademi, 24 Haziran 2009’da düzenlenen bir basın toplantısıyla resmen açıkladığı bu değişikliği, “Oscar’ın eski altın günlerine bir dönüş” olarak tanımlıyor. Akademi başkanı Sid Ganis’in yaptığı açıklamada, bu geniş yelpazedeki aday sayısının 60 yıldan bu yana ilk kez tekrar uygulanacağı vurgulanmaktaydı. Bunu geçen sene en sevilen filmlerden biri olan “Kara Şövalye”nin adaylar arasında bile yer almayışının yarattığı infiale bağlayanlar da yok değil. Aynı durumun bu senenin birbirinden iddialı filmleri arasında yaşanmayacağını görmek sevindirici aslında. Genel manzara büyük ölçüde belli olsa da, oluşturduğumuz tahmin dosyamızda kimi sapmalar olabilir, hatta hiç aklımızın ucundan bile geçmeyen bir film ana adaylıklar arasında büyük bir sürpriz yaşatabilir. Oscar’ın keyifli yanı da bu değil mi zaten?

ÖLÜMCÜL TUZAK / THE HURT LOCKER

İhtimal dâhilinde: Kathryn Bigelow (En İyi Yönetmen), Jeremy Renner (En İyi Erkek Oyuncu), Anthony Mackie (En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu), Mark Boal (En İyi Özgün Senaryo)

Konu: Amerikan ordusuna mensup bir bomba imha timi Irak’taki görevinin son 39 gününü bitirmek üzeredir. Ancak yeni bir grup liderinin atanmasıyla grup içinde sarsıntılar baş gösterir.

AŞKIN (500) GÜNÜ / (500) DAYS OF SUMMER

İhtimal dâhilinde: Zooey Deschanel (En İyi Kadın Oyuncu), Scott Neustadter ve Michael H. Weber (En İyi Özgün Senaryo)

Konu: Oğlan kızla tanışır, çıkmaya başlarlar ama âşık değildirler. İlişkiyi gidişatına bırakmak konusunda Tom biraz daha sabırsızdır. Summer

CRAZY HEART

İhtimal dâhilinde: Jeff Bridges (En İyi Erkek Oyuncu), Maggie Gyllenhaal (En İyi Kadın Oyuncu), Robert Duvall (En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu), Scott Cooper (En İyi Uyarlama Senaryo)

Konu: Birçok evlilikten sonra kendisini yollara vurmuş Country şarkıcısı Bad Blake’in öyküsü. Alkol sorunu yaşayan Blake’in hayatı, gazeteci Jean Craddock’la tanışınca çark ediyor.

 

JULIE & JULIA

İhtimal dâhilinde: Meryl Streep (En İyi Kadın Oyuncu), Stanley Tucci (En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu), Nora Ephron (En İyi Uyarlama Senaryo)

Konu: Fransız mutfağını Amerikan halkına tanıtan isim olarak bilinen Julia Child’ın öz yaşam öyküsüyle, 2002 yılında onun yemek kitabındaki tarifleri tek tek deneyip blog sitesinde sonuçları yayımlayan Julie Powell’ın macerası paralel olarak anlatılıyor.

DİĞER GALERİLER