Onları hiç bu kadar yakından görmediniz

Kar tanelerine ait birçok yakından çekim fotoğraf görmüşsünüzdür. Peki hiç elektron mikroskobuyla görüntülenen kar tanesine baktınız mı? ABD'nin Maryland eyaletindeki Beltsville Tarım Araştırma Merkezi Elektron Mikroskopi Birimi, kar tanelerine süper yakın çekim yaptı.

Elektron Mikroskopi Birimi (EMU), tahıllara zaran veren böcekler ve çiftlik hayvanlarını etkileyen hastalıkları inceleyen bir bölüm. Kar tanelerinin yapısına yakından bakmalarının sebebi, karın bilimde birçok alanda önemli yer kaplaması ve hayatlarımızı doğrudan etkilemesi.

Bilim tarihinde en karmaşık kar-kristal sınıflandırma sistemi, 1966 yılında Japon meteorolog C. Magono ve C.W. Lee tarafından hazırlandı. 'Doğal Kar Kristallerinin Meteorolojik Sınıflandırılması' adını taşıyan çalışma, 80'den fazla kar kristalini inceliyordu. Bunlardan bir tanesi olan P2b, nam-ı diğer 'köşe uçlu yıldızsal kristal.'

Bu karenin sol tarafındaki fotoğraf, insan gözüyle görünen kar kristalini gösteriyor. Sağda ise aynı kristalin elektron misroskobu altındaki görüntüsü yer alıyor.

Şimdi, gözlerinizi şaşı yapın ve üç görüntü belirince ortadaki kareye odaklanın. Üç boyutlu bir kar tanesi göreceksiniz.

DİĞER GALERİLER