Obez Çocuk Ailenin Suçu Mu?

Çocuklarda görülen şişmanlık onları yalnızca tombul, sevimli çocuklar yapmıyor. Hayat boyu sürecek problemleri beraberinde getiriyor. Şimdiden kalp damarlarına bile zarar verebiliyor. Büyüklerin hastalığı olarak bilinen kolesterol, diyabet bile yakalarına yapışıyor. Minik oburların bu duruma gelmesinde gerçek sorumlular anneler babalar mı? Tıp dünyası bunu tartışıyor...

KESİNLİKLE AİLENİN SUÇU

Prof. Dr. Hilal Mocan Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı * Çocuğun obez olması kesinlikle ailenin suçudur. Çocuğun genetik yatkınlığı olsa bile kazandırılacak doğru beslenme ve hayat alışkanlıkları ile bu kırılabilir.

* Çocuğun sağlıklı beslenmesi daha anne karnında başlıyor. Doğduktan sonra anne sütü ile yeterli beslenen çocuklarda obezite düşüyor. Daha sonra ev yemeği ile beslenen çocuklarda da şişmanlığa daha az rastlanıyor. n Aile bilinçli değilse genetik yatkınlık olmasa bile çocuklar obez oluyor. Aileye şekeri, tuzu ve katkı maddelerini kesmelerini öneriyorum, sonradan öğreniyorum ki eve cips ve kola alıyorlar. Böyle çocuk yetiştirilmez. Bu onların suçu...

SİZ DE DİKKAT EDİN

* Özellikle bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde sorun büyüyor. Bugün neredeyse her 100 çocuktan 20 tanesi şişmanlık sınırında.

* Aşırı kilolu çocukların, normal kilodaki çocuklara göre ileride obez olma riskleri de daha büyük. Bebeklik döneminde obez olanların yüzde 80’i yetişkinlikte de obez oluyor. Çocuklarımıza kötü miras bırakmamak için kilomuzu dengede tutmalıyız.

BÜYÜK DEDELER BİLE KABAHATLİ Prof. Dr. Hülya Günöz Çocuk endokrinoloji uzmanı

* Bunu suç olarak ifade etmek doğru değil. Ancak anne babanın bu konudaki negatif katkısı çok büyüktür.

* Şişmanlık genleri birkaç nesil taşınabilir. Sadece anne baba kilolu olmayabilir. Anneanne dede de kilolu olabilir ve çocuk bu geni onlardan almış olabilir

SALATA İLE ÖDÜLLENDİRİN

* Salata yemeye ve meyveye küçük yaştan itibaren alıştırılmalı. Reddetti diye bırakılmamalıdır. Bilinçli davranılırlarsa, çocuğun şişmanlama olasılığını sıfıra indiremezler ama çok azaltabilirler.

* Çocuk, unlu gıdalar, tatlılar ve fast-food’larla ödüllendirilirlerse bu gıdalara alışır. Çocuğunuzu sağlıklı besinler ile ödüllendirin.

DİĞER GALERİLER