O lezzet işte böyle yapılıyormuş

Diyarbakır'ın geleneksel lezzet tatlısı burma kadayıf, ramazan ayında iftar sofralarının vazgeçilmezi olmayı sürdürüyor. Diyarbakır'ın yüzyıllık geleneksel lezzetini kesintisiz sunan kadayıf üreticileri, lezzet kapılarını ramazan ayında da sahura kadar açık tutuyor.

Diyarbakır'ın geleneksel lezzet tatlısı burma kadayıf, ramazan ayında iftar sofralarının vazgeçilmezi olmayı sürdürüyor

Diyarbakır'ın yüzyıllık geleneksel lezzetini kesintisiz sunan kadayıf üreticileri, lezzet kapılarını ramazan ayında da sahura kadar açık tutuyor. Yıllardır fıstıklı, cevizli, kaymaklı ve peynirli olarak hazırlanan kadayıf çeşitleri ramazan ayında da sofralarında yer alıyor.

Kadayıf üreticileri ramazan ayında yoğun ilgi gören burma kadayıfı yetiştirmek için günde 3 vardiya çalışıyor. Ustaların hünerli ellerinde hayat bulan burma kadayıf, ramazan sofralarını tatlandırmak isteyenlerin beğenisine sunuluyor.

Tereyağlı tepsilere dizilen ve simit ocağa bırakılan burma kadayıf, nar gibi kızardıktan sonra üzerine şerbeti dökülerek, satışa sunuluyor. Günlük üretilerek müşterinin beğenisine sunulan burma kadayıf başta Ankara ve İstanbul olmak üzere Türkiye'nin farklı illerine gönderiliyor.

DİĞER GALERİLER