Kışın Hastalıktan Korunmanın 10 Etkili Yolu

Havaların soğumasıyla vücut direnci düşmeye başlıyor. Bu durum, bağışıklığın zayıflamasına ve hastalıklara karşı vücudun güçsüz kalmasına neden oluyor. Acıbadem Kadıköy Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Sedef Altınışık, Hayat dergisine bağışıklığı korumanın en etkili 10 yolunu anlattı...

KİRLİ HAVAYA DİKKAT

Sonbaharda hava kuruyarak solunum yolu hastalıklarına davetiye çıkarıyor. Kuru ortam ve hava kirliliği ile bütün virüsler hızla çoğalıyor. Kirliliğin yoğun olduğu günlerde yanınızda atkı ya da ağzınızı kapatabilecek bir nesne bulundurmalı ve ağız yerine burundan nefes almalısınız.

DÜZENLİ UYUYUN

Bağışıklığınızı güçlendirmek için öncelikle düzenli uyumalısınız. Erken saatlerde yatıp sabah erkenden kalkmak, sonbaharda görülecek hastalıklara karşı vücut direncini artırıyor.

C VİTAMİNİNİ İHMAL ETMEYİN

Taze sebze ve meyvelerde bulunan C vitamini bağışıklığı güçlendiren en önemli kaynaklardan biri. Sonbaharda yetişen yeşil soğan, pırasa, kereviz gibi sebzeler, C vitamini ve antioksidan açısından oldukça zengin.

TEDAVİYİ İHMAL ETMEYİN

Vücudun bağışıklık sistemini yorduğu için mevcut hastalıkların ihmal edilmeden tedavi ettirilmesi gerekiyor. Özellikle kronik hastalığı olanlar, yaşadıkları en ufak bir şikayette bile doktorlarına danışmalılar.

DİĞER GALERİLER