Bugünkü
Takvim

Tayland'da Ayı kafese giren turisti böyle yedi

Kan konduran görüntüler Youtube aracılığı ile sosyal medyaya düştü. Oldukça bakımsız bir hayvanat bahçesinde çekilen görüntülerde ayının bir adama saldırdığı ve adeta canlı canlı yediği görünüyor. YouTube'da +18 uyarısı ile yayınlanan videoda şoke etkisi yaratıyor.

AYIDAN NASIL KAÇILIR?

Birincisi: Eğer bulabiliyorsanız, etrafınızda yamuk olan bir ağaca tırmanın. Gerçi o korkuda ve adrenalinin tavan yaptığı durumda, insanın bırak yamuk ağacı; görmesini; düz olanları bile görebileceğimden ben kendi adıma şüpheliyim…

İkincisi: Eğer grup halindeyseniz, yani 3-4 kişiyseniz hemen birbirinize bayağı sokulup ellerinizi yukarı kaldırın. Ardından var gücünüzle bağırın. Buradaki mantık, eğer size doğru gelen bu sevimli dostumuz kendisinden daha büyük bir ses ve görüntüyle karşılaşırsa korkar ve kaçmaya başlar.

AYI İLE KARŞILAŞINCA NE YAPILIR?

Uluslararası Doğayı Koruma Birliği'ndeki Ayı Uzmanlığı Grubu'ndan John Beecham, ayıların yaşadığı bölgelerde gezinirken en az iki kişi olmakta fayda olduğunu söylüyor. Beecham'a göre ayı spreyi taşımanın (göz yaşartıcı spreyin bir benzeri) ve görüş mesafesinin kısıtlı olduğu sık ormanlar ve benzeri bölgelerde dolaşırken gürültü çıkarmanın iyi bir fikir olduğunu da söylüyor.

Ayı saldırdığı takdirde değerli saniyelerinizi çantanızda sprey arayarak geçirmek yerine spreyi hep elinizde tutmak da akıllıca olabilir. Beecham, ayıların insan gördüğünde bazen, tıpkı diğer ayılarla yaptıkları gibi, güçlerini denemek isteyebileceklerini söylüyor. Fiziksel saldırı olasılığı oldukça düşük olsa da insanlar olduklarından daha büyük görünerek ve bağırarak olasılığı daha da düşürebilir.

Oldukça bakımsız bir hayvanat bahçesinde çekilen görüntülerde ayının bir adama saldırdığı ve adeta canlı canlı yediği görünüyor. YouTube'da 18 uyarısı ile yayınlanan videoda şoke etkisi yaratıyor.

Kafese adamın nasıl girdiği görünmüyor fakat ayının adamı dakikalarca hırpaladığı ve arkadaşlarının ayının üstüne su dökerek ya da sopa ile iterek kurtarmaya çalıştığı görülüyor.