İş yaşamına yeni model

Novartis'in genel müdürlük ofisinde çalışanlar, çalışmak istedikleri mekanı kendileri seçiyor.
Dünya ilaç devi Novartis çalışanlarının motivasyonunu artırmak, onların iş-özel hayat dengelerini sağlamak için haftanın bir günü 'esnek çalışma mekanı' uygulamasına geçti. Buna göre çalışanlar her çarşamba çalışmak istedikleri mekanı kendi seçecek. İsteyen Boğaz'a nazır bir kafede çayını yudumlarken isteyen evinde ofis arkadaşlarıyla buluşup çalışabilecek.
Novartis Türkiye Ülke Başkanı Güldem Berkman, 'Esnek çalışma uygulamamız inovatif iş yapma şeklimizin çalışma hayatımıza bir yansıması olacak. Bu şekilde, teknolojiyi daha fazla kullanan ve daha verimli çalışan bir ekip olacağız. İş-özel yaşam dengesine destek olmayı amaçladığımız bu uygulama kapsamında artık genel müdürlük ofisinde her hafta çarşamba günü çalışma mekanımızı kendimiz seçebileceğiz' diye konuştu.
Ayan Göç (35): Novartis İlaç'ta İnsan Kaynakları Yöneticisi olarak 6 yıldır çalışıyorum. Şu anda Novartis İlaç İşe Alım ekibinin yönetiminden ve temel ilaçlar grubunun tüm insan kaynakları Süreçlerinin etkin olarak yönetilmesinden sorumluyum. Artık en azından bir gün de olsa trafikte vakit geçirmeme avantajı çok motive edici. Artık sessiz ortam gerektiren çalışmalarımı mümkün olduğunca çarşamba gününe planlayacağım. Kızımın en azından uyandığında gördüğü ilk kişinin ben olmam, onu okulu için hazırlayabilmem ve okuldan geldiğinde karşılayabilmem de benim için büyük bir lüks.
'Bu uygulama eksik saat çalışıyor gibi de gözükse aslında motivasyondan doğan verimlilik artışı getirdi' diyen Berkman şöyle devam etti: 'Çalışanlarımız şirketin bu yaklaşımı karşısında o iki saati telafi etmek için çalışma verimlerini artırdılar, işi olan varsa iş disiplini bilinciyle o saatlerde yine çalıştı, uzun hafta sonu yapabilme imkanına kavuşan çalışanlarımızın motivasyonu ve bağlılığı arttı.
DİĞER GALERİLER