Bugünkü
Takvim

Hayatımızı Kolaylaştıran İcatlar

Listverse sitesi, günlük yaşantımızda kullandığımız ve küçük şeyler olmalarına rağmen hayatımıza kolaylık ve keyif katan icatların bir listesini derledi.

*Çeviri: Alev Derbent

Konserve kutusu
İngiliz tüccar Peter Durand, 1810'da patentini aldığı konserve kutusu ile besin muhafazası konusunda büyük bir etki yarattı. 1813 yılında John Hall ve Bryan Dorkin, İngiltere'deki ilk ticari konserve fabrikasını açtılar. Piyasadaki ilk konserve kutuları o kadar kalındı ki açılmaları için çekiç kullanmak gerekiyordu. Kutular inceldikçe konserveleri açacak araçları üretmek mümkün oldu. 1858 yılında Ezra Warner, ilk konserve açacağının patentini aldı. ABD ordusu bu ürünü İç Savaş yıllarında kullandı. 1886'da J. Osterhoudt -sardalye konservelerinde olduğu gibi- üzerinde kendi açacağı bulunan konserve kutularının patentini aldı. Evlerde yaygın olarak kullanılan konserve açacağının mucidi ise William Lyman oldu. Lyman, 1870 yılında, üzerinde bulunan tekerlek sayesinde konserve kapağının etrafında dönerek kenarlarını kesen kolay kullanımlı bu konserve açacağının patentini aldı.

Süt şişesi
The New York Dairy Company, cam şişede sütü seri üretime sokan ilk şirket olarak biliniyor. Bunun öncesinde sütçüler, müşterilerinin kendi kaplarına süt koyarlardı. Pastorize edilmemiş sütün, kısa raf ömrü nedeniyle günde aşağı yukarı dört defa dağıtımı yapılıyordu. Küçük cam kapağı ve teneke bir klipsi bulunan ilk cam süt şişesinin patentini 1880 yılında Lewis P. Whiteman aldı. Bundan sonraki ilk patent ise 1884'te Abram V. Whitemen tarafından geliştirilen kubbe tipli ve teneke kapaklı süt şişesine verildi.

Elektrik süpürgesi
Vakum prensibini kullanarak el gücüyle çalışan ilk süpürge "Whirlwind", 1868 yılında Ives W. McGaffey tarafından Şikago'da icat edildi. Bu makine hafif ve kompakttı, ancak kullanışlı değildi, çünkü yeri süpürürken aynı anda bir el manivelasını da çevirmek gerekiyordu. McGaffey bu icadının patentini 5 Haziran 1896 tarihinde aldı. Süpürge, o zamanlar için yüksek bir fiyat olan 25 dolara piyasaya sürüldü. Whirlwind'in ne kadar başarıya ulaştığını tahmin etmek güç, çünkü bu makinelerin birçoğu sadece Şikago ve Boston'da satıldı ve büyük olasılıkla çoğu da 1871'de meydana gelen Büyük Şikago Yangını'nda kayboldu.

Cırt cırt
İsviçreli mühendis George de Mestral, 1948'de yeni bir ilikleme sistemi geliştirdi. Bu fikir De Mestral'a, günlük yürüyüşleri sırasında kıyafetlerine ve köpeğinin tüylerine yapışan pıtrak tohumlarını yakından incelemesinin ardından geldi. Mühendis, bu tohumlardan esinlenerek iki maddeyi çift taraflı olarak basit bir şekilde birbirine bağlamanın olanaklı olduğunu keşfetti. Sonuç olarak cırt cırtı geliştirdi ve bu fikrinin patentini 1955 yılında aldı. De Mestral, icadının ismini, Fransızcada kadife (VELOURS) ve kanca (CROCHET) anlamlarına gelen kelimelerin ilk üç harflerini birleştirerek VELCRO koydu.