Hamileler Dikkat!

Hamilelikte tromboz oluyor mu?
Hamilelik birkaç sebeple trombozun gelişim riskini artırır. Öncelikle gebelikte bebek karın içinde büyürken damarlara baskı yaparak tıkanmaya sebep olur, varis riski artar. Gebeliğin son döneminde bebek anne karnından ayrılırken çok şiddetli kanamalar olmaması için salgılanan hormonlar sayesinde vücut, kanı aşırı miktarda koyulaştırır. Annenin ölmesini engellemek için vücut doğal olarak tromboz riskini artırır. Eğer anne genetik olarak ya da sonradan kazanılmış bir tromboz riskine sahipse, bu dönemde şiddetli damar tıkanıklıkları olabilir.

ACİLE GİDİN
Hamilelik trombozu tehlikeli mi?
Lohusalıktaki kanama ve enfeksiyonlardan sonra en önemli ölüm nedenlerinden biri budur. Anne aniden morarıp nefes darlığı geçirebilir. Lohusalıkta öncelikle annenin bacağı şişer, çoğu kez bu durum normal karşılanır. Oysa lohusalıkta tek taraflı bacak şişliğinin dikkatle incelenmesi gerekir. Şişliklere eşlik eden göğüs ağrısı varsa, nefes alırken batma ve nefes darlığı hissideliyorsa acilen doktora gidilmelidir.

Tromboz kadınlarda düşük sebebi olabilir mi?
Olabilir. Eğer annede tromboz eğilimi varsa bebeği besleyen damarlar tıkanıp bebeğin kaybına neden olabilir. Bazen de bebekte büyüme ve gelişme geriliğine, erken doğuma ve annede yüksek tansiyonla birlikte seyreden tehlikeli durumlara neden olur. Tekrarlayan (üçten fazla) düşüklerde mutlaka tromboz riski araştırılmalıdır.

EDAVİSİ VAR
Düşüğün tromboz nedeniyle olup olmadığı nasıl anlaşılır? Anlaşıldıktan sonra tedavi edilip normal gebelik sağlanabilir mi?
Bu hastalarda gebelik boyunca kan sulandırıcı ilaçlar kullanılarak sağlıklı bir gebelik mümkündür. Tromboz gibi bir hastalıkta mutlaka bir kadın doğumcunun takibi gerekir. Gebelik sonrası lohusalık döneminde hastaların tromboz açısından korunmaları önemlidir. Lohusalıkta kan sulandırıcı dozu yeniden ayarlanmalı, bu dönemde sık sık doktora başvurulmalıdır.

Tromboz kadınlarda en fazla hangi yaşlarda görülür?
Kadınların doğurgan olduğu yaşlarda tromboz riski daha fazladır. Risk fazla ise hamilelik döneminde bu risk daha da artar. Menopozdan sonra atardamar riski erkeklerle eşitlenir.

DİĞER GALERİLER