En Sevilen Anti - Kahramanlar

İşte Anti - Kahramanlar
Erik Draven - The Crow - 1994 (Brandon Lee)

Kimileri "karga"nın kahraman olduğunu düşünse de bu karakterin etrafı karanlık bir duvarla çevrili adeta. İntikamıyla arasına giren herkesi öldüren "Karga", yalnızca katilleri öldürmekle de kalmaz, tuzağına düşen herkesin canına kıyar.
"Mad" Max Rockatansky - Mad Max & Sequels - 1979 (Mel Gibson)

Mad Max, mükemmel bir anti-kahraman örneği olarak karşımıza çıkıyor. İntikam savaşını sürdürmek için polisliği bırakan Max, dünyanın yıkılmaya yüz tuttuğu bir zamanda yeniden belirir, ve öncelikle kendini düşünmek koşuluyla, hayatta kalan ve kendisine verebileceği bir şeyi olanlara yardım eder. Üçüncü filmde Mad Max, kendisini sevenlerle olmak yedrine yoluna tek başına devam etmeyi tercih edecektir.

Max, insanlara yardım etmeyi, yalnızca tersi durumda kendisine zarar gelecekse kabul eder; ki bu da onu tüm zamanların en sevilen anti-kahramanlarından biri yapar.
Snake Plissken - Escape From New York - 1981 (Kurt Russell)

Snake Plissken, bir kötü adam "kahramanı"na ait tüm özellikleri kendinde toplayan bir karakter... Bir hükümlü olan anti-kahramanımız, hükümetten nefret eder, içki ve sigarayaysa bayılır ve otoriteyi kesinlikle takmaz. Kötü adam olması ise yalnızca hükümet ve otoriteyle ters düşmesinden kaynaklanır.

Bunun dışında, baskıyla bile olsa, iyilik yapabilir ve birlikte çalıştığı "iyi adamlar"dan daha ahlaklı bir karaktere sahiptir. Kendi çıkarına hizmet etmediği sürece kimseye iyilik yapmaya yanaşmayan Plissken'i çevreleyen büyük bir karanlık vardır. Dört bir yanındaki tüm bu pisliklerle savaşırken takındığı "önce ben" tavrı, onu geleceğin anti-kahramanı haline getiriyor.
Harry Callahan - Dirty Harry - 1971 (Clint Eastwood)

"Kendine sor: 'Bugün kendimi şanslı hissediyor muyum? diye. Ha, kendini şanslı hissediyor musun, serseri?" sözleri sinema tarhininin en ünlü repliklerinden biri haline gelmiştir. Bu repliğin sahibi olan Dirty Harry lakaplı Harry Callahan karakteri, özellikle de suçluların hakları söz konusu olduğunda, yasaları çiğnemekten hiç çekinmeyen bir polis olarak karşımıza çıkıyor. Dirty Harry, adalet duygusu oldukça gelişmiş olduğu halde "amaç aracı meşru kılar" düsturuyla hareket ettiği için gözden düşerek bu listeye girmeyi hak ediyor.
DİĞER GALERİLER