Emekli olmak zor iş

Hollywood aksiyonlarında biz seyircilerin iyice bellediği ama yine de senaristleri sürekli cezbettiği üzere, ABD'li emekli ajanların 'dönüşü' mecburen muhteşem oluyor. Ne de olsa 'ıskartaya çıkarılmış' olmanın intikamını ziyadesiyle patırtı çıkararak almalarına zemin sağlıyor.
Bu haftanın yenilerinden Red'in, ömrünü tetikçilikle tüketen emekli takımına karşı işveren/devletin gösterdiği 'vefasızlığa' bakınca, sanki belediyenin sular idaresinden emekli mağduruyla aynı cephede tezahürata kalkışıyoruz. Geçen aylardaki Cehennem Melekleri/The Expendables'ın botokslu ve testesteron takviyeli emekli tetikçisi Silvester Stallone'un gözden çıkarılması malum, esasen eskilere dayanır. (Rambo olarak Vietnam'dan süklüm püklüm dönüşünün hesabını şiddetle sormuşluğunu hatırlayınız)
Ne var ki Vietnam savaşının kazanıldığına dair alternatif bir tarih üzerinden ilerleyen meşhur Watchmen'in kerhen emekli olmuş karanlık adamlarını da Rambo'yla ortak bir kader bekliyordu. Yani dönemin ve politik iklimlerin ihtiyacına göre 'kahraman' olarak payenizin bir anda 'harcanabilir' statüsüne indirgenmesi 'işin' doğası ve riskleri arasında.

YAŞ ORTALAMASI 60

Gelgelelim Red'in bu mesleki riskten bihaber eski CIA elemanlarından Bruce Willis'i, emekli maaş çekinin düzensizliğinden şikâyetçi olacak denli aymaz. Asgari müştereğin 'kahramanlık' payesi olduğu bu vurdulu kırdılı takımın üzerine çöken ataletten bunaldığı ortada. 60 yaş ortalamasıyla şahane oyuncu kadrosunun filmin çatışma sahnelerinde âdeta çiçek açmaları da zaten bir ajan ve kontrgerilla için 'banliyöye çekilmenin' imkânsızlığı üzerine bir tantana.

Elbette 'gönülsüz avcı' temasına şahane örnek olan Bıçak Sırtı/Blade Runner' ın anti kahramanı Harrison Ford gibi vazifeye kerhen dönüşüne filmin sonuna kadar hayıflanan çok yok artık.
DİĞER GALERİLER