Afyonkarahisar'da bulunan Eber Gölü tamamen kurudu

Türkiye'nin en büyük 11. tatlı su kaynağı olarak bilinen Eber Gölü'nün son halini görenler şaşıp kalıyor. Çevre yerleşim merkezlerinin geçim kaynağı olan Eber Gölü tamamen kurudu.

TAMAMEN KURUDU

Doğal kaynaklar bir bir tükeniyor... Türkiye'nin en önemli göllerinden biri olan Eber Gölü tamamen kurudu. Türkiye'nin en büyük 11. tatlı su kaynağı olarak bilinen gölün son hali içler acısı...

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN

NEREDEN NEREYE

Afyonkarahisar il sınırları içerisinde yer alan Eber Gölü, kendisini besleyen su kaynaklarının kesilmesi üzerine tamamen kurudu. Gölden geriye sadece kırık sandallar kaldı. Geçimini gölden sağlayan köylüler ise ne yapacağını bilmiyor. Endemik türleri ve göçmen kuşların yuvalama alanı olmasından dolayı özel bir konumu bulunan göl, Türkiye'nin en büyük 11. tatlı su kaynağı olarak biliniyordu.

KÖY HALKI ŞAŞKIN

Afyonkarahisar'ın Bolvadin ilçesinde bulunan Eber Gölü, Sultan Dağları ve köylerin arasında yer alıyor. Sazlardan ve kamışlardan oluşan gölden geçimini sağlayan civar köy halkı, yaşanan olumsuz durum karşısında ne yapacağını şaşırdı.

Zira gölden elde edilen kamışlar yalıtım malzemesi olarak yurt dışına ihraç edilirken, köy halkı balıkçılık yaparak da ekonomisine katkı sağlıyordu. Tamamen kuruyan göl, yeniden eski günlerine dönmeyi bekliyor.

EN AZINDAN TARIMA AÇILSIN...

Göle sınır olan Derekarabağ Köyü'nün Muhtarı Yaşar Kandemir, en azından alanın tarıma açılmasını istedi. Köylünün geçinmekte zorlandığını kaydeden Kandemir, "Sultan Dağı ve Afyonkarahisar tarafından sular geliyordu ama önünü kestiler. Gölet ve baraj yaptılar. Gölün bütün kaynaklarını kestiler. Su gelmiyor hiçbir yerden...

DİĞER GALERİLER