Demir Kilise'ye turist akını...

Perşembe gününden otobüslerle İstanbul'a gelmeye başlayan Bulgarlar, paskalya öncesi Topkapı ve Dolmabahçe sarayı, Ayasofya gibi tarihi mekanları dolaştılar, Boğaz turuna çıktılar. Alışveriş merkezlerine de yoğun ilgi gösteren turistler döviz kurlarındaki değişiklikten ötürü giyim, parfüm, baklava, lokum ve deterjan alışverişi yaparak esnafın yüzünü güldürdü.

Cumartesi akşamı ve pazar günü Demir Kilise'de ayine giden Bulgarlar daha sonra da lalelerin renk şöleni için Emirgan parkının yolunu tuttular.

"OTELLER YÜZDE 100 DOLULUK ORANINA ULAŞTI"
Milliyet'in haberine göre bölgedeki otellerde yüzde 100 doluluk oranına ulaşıldığını belirten yetkililer İstanbul genelinde geçen yıla oranla otellerde doluluk oranının yüzde 48.2'den yüzde 65.1'e çıktığını, yükseliş trendinin artarak devam etmesini beklediklerini ifade etti.

Laleli'de bir otelde görevli Erdinç Karakuş da, 65 odalı kendi otellerinin ve civardaki 4-5 bin odanın Bulgaristan'dan gelen turistler tarafından kapatıldığını belirtti.

YÜZDE 20 ARTIŞ BEKLENİYOR
Bulgar Ortodoks Kilisesi Vakfı yönetim kurulu üyesi Vasil Liaze ise Ocak ayındaki açılan Demir Kilise'yi şimdiye kadar 50 bin kişinin ziyaret ettiğini açıkladı. Kiliseyi ziyaret edenlerin 30 bin kadarının Türk olduğunu belirten Liaze, çoğu Bulgar 20 bin civarında da yabancı turistin Demir Kilise'yi görmeye geldiğini kaydetti.

DİĞER GALERİLER