Cumhuriyet'in ilk afişleri artık gençlere emanet

Türkiye'de grafik sanatının kurucusu, reklamcılığın ilk temsilcisi İhap Hulusi Görey'in çalışmalarının yer aldığı koleksiyon bundan böyle Marmara Üniversitesi Cumhuriyet Müzesi'nde sergilenecek.
İhap Hulusi Görey, afiş ve grafik sanatının büyük ustasıydı. Cumhuriyet'in ilk yıllarında yüzlerce ürünü afişlere taşıyan, 'Yerli malı yurdun malı' kampanyalarının grafiklerini hazırlayan İhap Hulusi Görey, Atatürk'ün isteği üzerine Türk alfabesinin kapağını da tasarlamıştı. Ender Merter ise Türkiye'nin sayılı iletişim koleksiyoncularından. Merter, İhap Hulusi Görey'in bütün eserleri ve eşyalarının koleksiyonunu 'Müselleşten Üçgene' başlığı altında topladı ve 15 yıl uğraş verdiği koleksiyonu bir Cumhuriyet Bayramı'nda gençlere emanet etti. 'Cumhuriyet'i Afişleyen Adam, İhap Hulusi Görey' koleksiyonu artık Marmara Üniversitesi'nde sergilenecek.

CUMHURİYET AFİŞÇİSİ
İhap Hulusi Görey, Türkiye Cumhuriyeti'ni çizgileriyle afişlerle buluştururken, 1930'lu yıllardan itibaren yaşlı genç binlerce kişi, Latin harfleriyle hazırlanan ilk alfabeyi onun kapağını tasarladığı kitaptan okuyup öğrendi. Görey'in hazırladığı milli piyango biletleri üzerine nice hayaller kuruldu. Umutlar ertelenince yine onun tasarımı olan sigara kutularının kapağı aralandı, onun çizdiği rakının kapağı açıldı, efkâr dağıtıldı. Türkiye tasarrufun önemini onun kumbara afişleriyle öğrend

1898-1986 yılları arasında yaşayan Türk afiş sanatçısı ve reklamcılığın ilk temsilcisi İhap Hulusi Görey'in çalışmalarını iletişimci ve koleksiyoner Ender Merter, 'Müsellesten Üçgene' başlığı altında topladı. Merter, bu önemli koleksiyonu, Marmara Üniversitesi'nin Sultanahmet'teki rektörlük binasında bulunan Cumhuriyet Müzesi'ne bağışladı. Merter, "Emaneti gençlere teslim etmekten mutluyum. 15 yıldır üzerinde çalıştığım Cumhuriyeti temsil eden koleksiyonum şimdi tamamlandı" diyor.
Türkiye'nin parmakla sayılan iletişim koleksiyoncularından olan Merter, Görey'in afiş ve grafiklerini tesadüf eseri toplamaya başladığını belirterek, koleksiyonun ortaya çıkmasını şöyle anlatıyor: "Her sabah Adalar'dan 07.10 vapuru vardı. Tüm gazeteler Cağaloğlu'nda olduğundan dolayı da vapurun arka tarafı gazeteci yazar, çizer doluydu. Sabah simit ve çay eşliğinde hem kahvaltı hem de sohbet edilirdi. Bir gün Kınalıada'ya geldiğimizde 'Burada da Türkiye'de grafik sanatının kurucusu oturur' dediler. Benim de hem güzel sanatlarda okumam hem de amcamın matbaasında çalışmamdan dolayı ilgimi çekti. 1984'te kapısına gidip Görey ile tanıştım. Yıllar sonra Çukurcuma'da sahafları dolaşırken bir arkadaşım, 'Abi gel burada bir koleksiyon var tam sana göre. Bunu sen almazsan zaten hiç kimse almaz. Heba olup gidecek' dedi. Bir baktım İhap Hulusi Görey'in kalemleri, uçları, afişleri, cetveli, çantası... O gün, bugün oluşturduğum koleksiyonun büyük çoğunluğunu satın aldım. Yıllar içerisinde de koleksiyonu tamamlayana dek müzayedeleri takip ettim."
DİĞER GALERİLER