Contemporary Istanbul 5 Yaşında

Türkiye'nin en geniş kapsamlı çağdaş sanat etkinliği Contemporary Istanbul, 5. yılında da İstanbul'un kültürel ve sanatsal yaşamını dünyaya açmaya devam ediyor. Bu yıl 25-28 Kasım tarihinde Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı, Rumeli Salonu'nda gerçekleşecek etkinlikte yurtdışından 37, Türkiye'den 43 galeri bir araya gelirken, toplam 420 sanatçının 2 bin eseri yer alacak. Toplam değeri 50 milyon TL olan sergilenecek eserlerin 35 milyon TL'si Türk sanatçılara ait olacak.

Türk Sanatçıların Altın Çağı

Contemporary İstanbul'da sergilenecek eserlerin toplam değeri 50 milyon TL olarak açıklandı. Türk Çağdaş Sanatçıların altın yılını yaşayacağı etkinlikte 50 milyon TL'lik eserin 35 milyon TL'si Türk sanatçıklara aitken, Ahmet Güneştekin'in "Dinler" temasındaki eserlerinin toplamı 7.5 milyon TL olarak belirlendi.

Güneştekin, "Güneşe Açılan Kapılar" adlı 3.5 milyon TL değerindeki eseriyle yeni bir rekora imza atacak. Contemporary İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli 2009 yılındaki % 59'luk satış seviyesine karşılık bu yıl sergilenen eserlerin % 75-80'inin satışını öngördüklerini, bu satışların % 70'inin de Türk çağdaş sanatçılarının eserlerinin oluşturacağını açıkladı.

Yeni Ufuklar: İran

Her yıl farklı ülkelerden sanatçıları ağırlayan Contemporary Istanbul'da geçen sene Yeni Ufuklar bölümünde Suriyeli sanatçıların eserlerine yer verildi. 5. yılında ise Yeni Ufuklar: İran gerçekleştirilerek İranlı ve İran dışından İran sanatını sergileyen galeriler ve sanatçılar İstanbul'da ağırlanacak. Etkinlikte yer alacak İranlı galeriler arasında Etemad, Asar, Xerxes ve Rose Issa Projects var. Farhad Ahrarnia, Reza Derakhshani, Monir Farmanfarmaian, Parastou Forouhar, Taraneh Hemami, Alireza Adambakan, Samira Alikhanzadeh eserleri sergilenecek İranlı sanatçılar arasında yer alıyor. Contemporary Istanbul'un Videocube alanında da İran'dan ve Çağdaş Arap Sanayı Dünyası'ndan sanatçılar yer alacak.

Ermeni sanatçılarla buluşma Sanatseverleri bekleyen bir diğer sürpriz ise Contemporary Istanbul'da bölgesel sanatı desteklemek için Ermeni sanatçıların davet edilmiş olması. Karen Aghamyan, Tigran Kirakosyan, Felix Eghiazaryan gibi Ermeni çağdaş sanatının önemli temsilcileri Contemporary İstanbul'un davetiyle çağdaş sanat eserlerini İstanbul'da sergileyecekler.

Edge of Arabia

Yeni dalga Çağdaş Suudi Sanatı'nın en önemli temsilcilerini bir araya getiren Edge of Arabia gezici sergisi ilk kez İstanbul'a geliyor. Edge of Arabia, Contemporary Istanbul 2010'a özel bir stant ile katılarak sempozyumlara ve özel sanat enstalasyonlarına da ev sahipliği yapacak.

DİĞER GALERİLER