Çok Büyük Bir Şey Söylemeye Hazırlanıyor

Son günlerin en çok konuşulan filmlerinden ‘Prensesin Uykusu’, Çağan Irmak’ın hüngür hüngür ağlatan vurucu filmlerinin aksine, izleyenleri gülümsetmeyi amaçlıyor. Başarılı yönetmenin iddialı projelerine, yakında bir yenisi daha eklenecek... Çağan Irmak, projelerinin detaylarını Skylife dergisine anlattı.

ESKİDEN ÖFKELİYDİM

‘Prensesin Uykusu’nun çıkış noktası nedir?

Filmin çıkış noktası Redd grubunun ‘Aynı’ isimli şarkısı. Şarkının anlattıklarını Halkalı’da bir mahalleye uyarladım. Son birkaç yıldır insanların çok fazla depresyona girmeye başlaması kafamı kurcalayan bir konuydu. Ruhumuzda dolduramadığımız bir boşluk var. Her şeyi tamam olan insanlar bile mutsuz, umutsuz...

armağan olduğunu hatırlatacak bir film yapmak istedim. ‘Prensesin Uykusu’ bugüne kadarki en hafif filmim. Çünkü hayatı hafife alıyor. Gülümsemek çok önemli. Çünkü gülümsemekle ilgili bir şey var filmde. Şimdi açıklarsam sürprizi bozarım ama masalların hayatımızda ne kadar yer kapladığıyla ilgili bir şey bu. Niyetim bu filmle, masalların klişesiyle gerçek hayatın klişelerini birbiriyle örtüştürmek.

Ben hayatın bize verilmiş bir armağan olduğunu hatırlatacak bir film yapmak istedim. ‘Prensesin Uykusu’ bugüne kadarki en hafif filmim. Çünkü hayatı hafife alıyor. Gülümsemek çok önemli. Çünkü gülümsemekle ilgili bir şey var filmde. Şimdi açıklarsam sürprizi bozarım ama masalların hayatımızda ne kadar yer kapladığıyla ilgili bir şey bu. Niyetim bu filmle, masalların klişesiyle gerçek hayatın klişelerini birbiriyle örtüştürmek.

Son yıllarda mutlu olmanın meditasyon, Reiki gibi çözümleri de var...Onlar gerçekten çare olabilir mi?

Tüm bunlar sadece kendini inandırmaya çalışmak da olabilir. Ya da sana iyi gelen bana iyi gelir mi?Fiks mönüleri hayata uygun bulmuyorum. Her insan kendi çözümünü bulmalı. Bu da ancak sorgulamayla mümkün.

DİĞER GALERİLER