Çatıya çıkan ev sahibi gördüklerine inanamadı

Hatay'ın Arsuz ilçesinde, arı sesleri üzerine evinin çatısını kontrol eden ve burada arıların petek yaptığını gören ev sahibi, 15 kilogram bal elde etti. Çok önceden eski Mısır'da bal tanrıların yiyeceği olarak geçerdi, hatta M.Ö. 600'lerde antik Yunan'da arıcılık yapılmaktaydı.

Arılar neden çok önemli?

Bütün doğal tozlaştırıcılar yani polen yayanlar arasında arılar çevreyle ilgili en önemli role sahip olanlardır,
çünkü tüm yerli çiçek türlerinin neredeyse %80'inin tozlaşması bir Avrupa Bal Arısı türü olan Apis mellifera tarafından gerçekleştirilir ve geriye kalan %20 sinden yaban arıları, eşek arıları ve kelebekler sorumludur. Bunlar bal arılarına oranla belli bir türde uzmanlaşmışlardır ya da daha yavaş çalışırlar. İyi ürünler elde edilmesinin ve biyolojik çeşitliliğin baş sorumlusu bal arılarıdır. İnsan balı, leziz bir yiyecek olarak keşfettiğinde, arıları kendi amacı için kullanmaya başlamıştır. Çok önceden eski Mısır'da bal tanrıların yiyeceği olarak geçerdi, hatta M.Ö. 600'lerde antik Yunan'da arıcılık yapılmaktaydı.

İlçeye bağlı Karaağaç Mahallesi'nde geçimini balıkçılık yaparak sağlayan evli ve 4 çocuk babası Hüseyin Kurt, evde bir süredir arı sesleri duymaya başladı.

Sesin geldiği noktayı tespit etmeye çalışan Kurt, evin çatısını inceledi. Dar olan çatı kısmına sürünerek girebilen Kurt, el feneriyle yaptığı kontrolde buradaki bir noktaya arıların petek yaptığını gördü.

Büyük bir şaşkınlık yaşayan Kurt, arıcılık yapan tanıdıklarından yardım istedi.

Arıcıların korunaklı kıyafetle girdikleri bölgeden 15 kilogram bal sağımı yapıldı. Çatının yapısı nedeniyle balın bir bölümü ise alınamadı.

DİĞER GALERİLER