Bunları yaparsanız her ay 30 lira cepte

Uzun ve soğuk geçen kış ayları konutlarda enerji tüketimini artırıyor. Enerjide yüzde 73, doğalgazda ise yüzde 99 oranında dışa bağımlı olan Türkiye’de her hane halkının alabileceği basit ve pratik önlemlerle konutlarda tasarruf sağlanabilir. Bu önlemlerle neredeyse yüzde 30 oranında tasarruf sağlanırken 100 liralık bir faturadan 30 lira tasarruf etmek mümkün.
Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin ısıtma, soğutma, aydınlatma, yemeklerin pişirilmesi ve saklanması gibi ihtiyaçlarda harcadığı elektrik enerjisi yılda 10 bin kilowatt saati buluyor. Yaşar Üniversitesi MYO Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi Programı akademisyenleri konutlarda neredeyse yüzde 30 oranında tasarruf sağlayacak basit ve pratik önlemler sundular.

ALIŞKANLIKLAR DEĞİŞMELİ
Türkiye'de enerjinin yaklaşık yüzde 33’ünün binalarda kullanıldığına dikkat çeken Yaşar Üniversitesi akademisyenleri vatandaşların enerji tasarrufu yaratacak şekilde alışkanlıklarını değiştirmesi gerektiğini ifade ettiler. Yaşar Üniversitesi Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi Programı akademisyenlerinin iklim bölgelerine uygun malzeme seçiminden rutubet oranının hesaplanmasına, A sınıfı makine seçiminden ısı yalıtım kurallarına kadar elektrik ve ısınmada tasarruf çeşitli önerileri şöyle:

EVLERDE ISI TASARRUFU İÇİN NELER YAPILABİLİR?

-Binanın mantolanması ve duvarların izolasyonu yapılmalı.

-Pencerelerin çift camlı olması ve yalıtım yapılması gerekir
DİĞER GALERİLER