Bu şarkılar çok yorgun

Zamanında çok güzeldiler, ortalığı kırıp geçirdiler. Ancak zamanları bir türlü geçmiyor. Partilerde, kulüplerde, sokaklarda, radyo ve televizyon programlarında, özellikle düğünlerde sürekli karşımıza çıkıyorlar. Hem bizi yoran, hem de artık yorulmuş şarkılardan söz ediyoruz.

İster efkârlandırsın ister göbek attırsın popüler şarkıların gücü tartışılamaz. Bazı şarkılar ise bu gücü bir kere ellerine geçirdiklerinde kolayca yakamızı bırakmıyor. Bütün güzel melodilerine, sözlerine, bestecilerinin ve icracılarının kabiliyetine rağmen, yıllar içinde ve hatta kısa bir sürede kendilerini yorgun şarkılar haline getirmekte üstlerine yok. Sokakta, eğlence mekânlarında, özel günlerde, televizyonda radyoda bu şarkılar peşimizi bırakmıyor.

Yeni ve güzel şarkı üretiminde yaşanan kabızlık da bunda pay sahibi olmakla birlikte tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de işin kolayına kaçarak elimizdeki güzel ya da 'güzel' muamelesi çektiğimiz şarkılarla yetinmeye devam ediyoruz. Şarkılara yasak getirmek söz konusu bile olamaz ama bazılarını bir süreliğine de olsa duymasak hatta unutsak, birkaç sene sonra tekrar hatırlasak hem kulaklarımıza hem de o şarkılara iyilik yapmış oluruz. Yani, biraz dinlendirsek ne iyi olur!

Biz de bu yorgun şarkıların peşine düştük. Müzik yazarları Naim Dilmener, Eray Aytimur, Mehmet Tez ve radyo DJ'i Mete Sohtaoğlu'ndan aldığımız şarkı önerileriyle kendi listemizi birleştirdik ve 10 'yorgun şarkı' listesi hazırladık. Herkese göre değişebilecek ve uzayacak bu listede sizin de hem fikir olacağınız şarkılar bulunduğundan eminiz.

Haykıracak Nefesin / Ajda Pekkan
Bu tutkulu aşk şarkısı 1979 yapımı. Ajda Pekkan'ın dillerden düşmeyen onlarca şarkısından biri. Eğlence mekânlarında, yemekli gecelerde ister canlı ister kayıttan çalsın, sözleri ezbere biliniyor, playlist'in 'eğlence garantili şarkılarından biri olma özelliğini bıkmadan sürdürüyor. Şarkının yorgunluğu birkaç yılda geçecek gibi değil. Tam tersi esas yorumcusu Ajda gibi yoruldukça gençleşiyor.

Anlamazdın / Ayla Dikmen 
Issız Adam filmi 2008'de gösterime girdiği andan itibaren Ayla Dikmen'in yorumladığı Anlamazdın şarkısı Türkiye'nin üstüne kara bir bulut gibi çöktü. Film müzikleriyle gündeme gelmese hatırlanır mıydı bilinmez ama 35 yaşına kadar müzmin bir hayat yaşayan şarkı, genç ve güçlü bir delikanlıyken aşırı alkol ve efkâr yüzünden üstü başı yırtık, gözaltları çökmüş bir vaziyette aramızda dolaşmaya devam ediyor. Bir yanıyla da derdini anlatamayan ve anlamayan koca bir ülkeye de kapak oluyor.

DİĞER GALERİLER