Binalar canlanıyor

IBM, binaların canlı organizmalar gibi tepki vermesini, kentlerin krizlere, acil durum çağrısına gerek kalmadan yanıt verebilmesini ve insanların daha güçlü bağışıklık sistemine sahip olmasını öngören inovasyonlar üzerinde çalışacak.
Akıllı şehirler oluşturmayı amaçlayan IBM, bu yıl dördüncüsünü düzenlediği ''Beşte Beş'' projesi kapsamında, önümüzdeki 5 yılda hayata geçirmeyi düşündüğü inovasyonları açıkladı.
IBM'den yapılan açıklamaya göre proje, gelecekte şehirlerde yaşayan insanların daha güçlü bağışıklık sistemine sahip olması, binaların çevrelerini tıpkı canlı organizmalar gibi algılayıp tepki vermesi, otomobillerin ve otobüslerin çok düşük enerjiyle çalışmasını kapsıyor.
IBM'in öngördüğü inovasyonlara göre, akıllı sistemler şehirlerin su gereksinimini karşılayıp enerji tasarrufu sağlayacak, şehirler ortaya çıkan krizlere, acil durum çağrısına gerek kalmadan yanıt verebilecek.
IBM'in, şehirlerdeki yetkililere, hastanelere, okullara ve işyerlerine, H1N1 virüsü ya da mevsimsel grip gibi bulaşıcı hastalıkların daha etkin şekilde tespit edilmesi, izlenmesi, bunlara yönelik hazırlık yapılması ve önlem alınmasında yardımcı olacak araçlar sağlayacağı, elektronik ortamdaki sağlık kayıtlarında yer alan tıbbi bilgilerin, hastalıkların yayılmasını engellemek ve hastaların iyileştirilmesini sağlamak amacıyla güvenli bir şekilde paylaşılmasına dayalı ''sağlık amaçlı internet'' kullanımını hayata geçireceği bildirildi.
DİĞER GALERİLER