Bilge Eser'den dünya panaroması

DEPREMİN YOK ETTİĞİ ÜLKE

Haiti… On binlerce insanın yaşamını yitirdiği, bir o kadarının hala enkaz altında kaldığı, bir mezarı bile olamayan insanların ülkesi. 12 Ocak’ta yaşanan 7.0 şiddetindeki depremin ardından acılar bitmese de yardımlarla biraz da olsa azaltılmaya çalışılıyor. Minik bir Haitili çocuk ise ABD ordusundan gelen yardımları büyük umutlar biraz da merakla böyle izledi.

KÜRESEL ISINMAYA KARŞI KARDAN ADAM

Soğuk havalar Türkiye’yi olduğu kadar Avrupa’yı da ele geçirmiş durumda. Yine de halk karda bile keyiflenmenin yolunu buluyor. İşte Almanlar, “kısıtlı” imkanlarla merdiven yardımıyla bir kardan adam yaptılar başkent Berlin’e… Burnunu sopadan, ağzını elbise askısından, şapkasını kovadan, kolları ise ağaç dallarından yapma yaratıcılığını da göstererek tabii ki. Almanlar ayrıca halkı “küresel ısınmayla mücadeleye karşı” kardan adam yapmaya çağırdı.

METALLICA HALA ZİRVEDE

Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük metal gruplarından Metallica, konser vermek için ilk kez Güney Amerika ülkelerinden Peru’daydı. Başkent Lima’daki konsere binlerce kişi akın ederken sahnenin arkasına kurulan dev ekranla arkalarda kalanlar solist James Hetfield’in söylerken nasıl kendinden geçtiğini izleyebilecekler.

ÇİKOLATADAN ELBİSELER
ÇİN


Hava buz gibi. Kalın giysilerle gezsek de önümüz yaz ve modacılar çoktan ilkbahar-yaz koleksiyonlarını sergilemeye başladı bile. Ancak bu kumaşların hepsi iplikten yapılacak diye bir kural tabii ki yok. Çin’in Şangay kentinde düzenlenen “Çikolata Moda Şovu’nda”, mankenler bir parçası çikolatadan yapılan elbiseleri tanıttılar. Tabii bu elbiseleri sıcakta kim giymeye cesaret edebilir orası da bilinmiyor.

BÖYLE GELİNE CAN KURBAN
HONG KONG

Hong Kong’daki moda haftasındaysa bu kez zarif taşlarla süslü iç çamaşırları podyumdaydı. Do Do Leung adlı tasarımcının kreasyonunda beyaz ve gümüş renkleri hakimdi.

DİĞER GALERİLER