'Bal' Filmi 'Altın Ayı' Ödülünü Kazandı

Berlin'de günlerdir yapılan espri gerçek oldu ve Semih Kaplanoğlu'nun yarışmadaki 'Bal'ı en iyi filme verilen büyük ödül Altın Ayı'yı kazandı. Jüri başkanı Werner Herzog ve festival yönetmeni Dieter Kosslick'in birlikte açıkladığı ödülü almak için heyecanla sahneye çıkan Kaplanoğlu, Almanca 'iyi akşamlar' dedikten sonra konuşmasını Türkçe yaptı ve önce "Jüriye, yapımcılara, annem Semra ve karım Leyla'ya teşekkür ediyorum" dedi.
Fatih Akın'ın Alman yapımı olarak yarışan 'Duvara Karşı'yı saymazsak Türk sineması Susuz Yaz'dan 46 yıl sonra Altın Ayı'yı kazanmış oldu. Kaplanoğlu sahnede "Filmin çekimi sırasında ormanda bir ayıyla karşılaştık. Kovandan bal almaya gelmişti, bizi görünce kaçmıştı. Sanıyorum şimdi burada" derken elindeki Altın Ayı'yı gösterdi. Ayrıca filme mekan olan Çamlıhemşin'in müthiş doğasını hatırlatan yönetmen "Şimdi orada santraller yapılıyor, umarım bu ödül oranın kurtulmasına da yardımcı olur" diyerek çevreci mesajını da verdi. 'Bal'da üçlemenin ana karakteri Yusuf'un çocukluğunu canlandıran yedi yaşındaki Bora Altaş Türkiye'ye döndüğü için sahnede değildi ama Kaplanoğlu, filmdeki kuş zilini Werner Herzog'a vererek onu hatırlatmayı ihmal etmedi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de bir telgraf göndererek Kaplanoğlu'nu kutladı.
Ana jüri halen İsviçre'deki evinde tutukluluğu nedeniyle Berlin'e gelemeyen Roman Polanski'ye destek vermeyi de ihmal etmedi ve 'Hayalet Yazar'la yarışan ustaya en iyi yönetmen ödülünü layık gördü. Ödülü almak için sahneye gelen yapımcısı Polanski'nin ödüle çok sevineceğini ama "gelebilecek olsa dahi gelmezdim çünkü en son bir festivale gittiğimde tutuklandım" sözlerini ileterek espri yaptı.
Kaplanoğlu: Ödülü anneme gönderebilirim Yumurta'da annenin ölümüyle başlayan, Süt'te ergenlik ve taşra sıkıntısıyla süren, Bal'da babanın gidişiyle yaşanan çocukluk travmasına dönen Semih Kaplanoğlu ile Berlin'deyiz. Ödül heyecanını "Rüyamda görsem bile inanmakta güçlük çekerdim" diyerek dillendiren yönetmen zaman zaman göz yaşlarını da tutamıyor. Ödülün genç Türk yönetmenleri ve kendisini, iyi filmler yapmak için motive edeceğini düşünüyor ve "Altın Ayı'yı ya ofisime koyacağım ya da anneme göndereceğim" diyor.
Gül'den "Bal"a tebrik Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 60. Berlin Film Festivali Berlinale'de ''Bal'' filmiyle ''Altın Ayı'' ödülünü kazanan Semih Kaplanoğlu'nu kutladı. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Gül, ''Bal'' filminin yönetmeni Kaplanoğlu'na bir telgraf gönderdi. Cumhurbaşkanı Gül, telgrafında, Türk sinemasının ulaştığı düzeyi ortaya koyan bu başarıdan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Gül, telgrafta, bu ödülle Türk milletine büyük gurur ve mutluluk yaşatan Kaplanoğlu'nu, oyuncuları ve tüm ekibi tebrik etti.
DİĞER GALERİLER