80'li ve 90'lı yıllarda hayatımızda iz bırakanlar

ÖNCE ALIŞVERİŞ, SONRA FİŞ

Türkiye'de bir kuşak bu videoyu çok iyi hatırlatıyor. 80'lerin sonunda halkı fiş alma alışkanlığına yönlendirme amaçlı yapılan, Ali Atik ve Ayşegül Atik çiftinin oynadığı dönemin 'kamu spotu' sık sık TRT'de ekrana geliyordu.

"Ben yapınca alışverişi, zaten alıyorum satış fişi..." repliği hala akıllarda... Peki, 80'lerden, 90'lardan başka neler hala akıllarımızda…

KAFA AYARI

Commodore 64 bir dönemin efsanesiydi. 1982'de tanıldı, 1994'e kadar yaklaşık 17 milyon cihaz satıldı. Ancak oyunu çalıştırabilmek için dönemin çocukları saatçi tornavidasıyla 'kafa ayarı' yapardı. Teybin, kasedi okuması, istenen oyunun açılması için tornavidayla yapılan ayar 'kafa ayarı' olarak 80'lere damgasını vurdu.

UYKUDAN ÖNCE

'Uykudan önce' TRT'de merhum Adile Naşit'in sunumuyla 1980'li yıllara damgasını vuran çocuk programıydı. Adile Naşit ile sevilen program, Türk televizyon tarihinin önemli kilometre taşlarından biri olarak yerini almıştı.

YAKARİ

Bir dönemin çocukları onu çok sevdi. Yakari adlı Kızılderili bir çocuğun maceralarını anlatan Yakari 1980lerin sonunda Türkiye'de ekranlara gelmişti.

İSİM, ŞEHİR, HAYVAN BİTKİ

Evlerde sık oynana bir oyun da isim, şehir hayvan bitkiydi... Peki nasıl oynanıyor? Oyun birkaç oyuncu ile veya birkaç grup ile oynanabilir. Oyunda her oyuncu veya grup için kağıt ve kalem gerekir. Genellikle 3-4 oyuncu ile oynanmaktadır. Bilgi içerikli bir oyun türüdür. Alfabeden seçilen bir harf seçilir. Seçilen harfle başlayan isim, şehir, hayvan, bitki, eşya, ülke, sanatçı ve oyuncular tarafından belirlenen başka maddeler ile ilgili adlar, boylamsal çizgiler ile maddelere ayrılmış kağıtta ilgili maddenin altına yazılır. Genelde adların yerel kullanımları kabul görmez. Bu adları tamamlayan ilk oyuncu 1 dakika süre tutar diğer oyuncular 1 dakika içerisinde bitirmelidirler. 2 kisi aynışeyi yazmışsa 5 puan farklıysa 10 puan boşsa 0 puan alır. Eğer 3 veya daha fazla kişiyle oynanan oyunda herkes aynı şeyi yazıp bir kişi farklı yazarsa 15 puan alır. Oyun sonunda en çok puan alan kazanır.

DİĞER GALERİLER