5 soruda KKDF değişikliği

Bakanlar Kurulu kararı ile 28 Ekim 2010 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere bankaların kullandırdığı tüketici kredilerindeki Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu (KKDF) kesintisinin oranı yüzde 10’dan yüzde 15’e çıkarıldı. KKDF oranlarındaki değişiklik ile ilgili kamuoyunda farklı görüşler yer aldı ve tüketicilerin aklında pek çok soru işareti oluştu. Bankalar tüketicileri sözleşme yenilemeye davet ederken, tüketici dernekleri tüketicilere kesinlikle sözleşme yenilememesini salık verdi. Doktor Mortgage Yönetici Ortağı M. Burak Su, KKDF değişikliğiyle ilgili akıldaki soru işaretlerini yanıtladı...

28 Ekimden itibaren kullanılacak kredilerde KKDF nasıl hesaplanacak?

Bu tarihten sonra kullanılacak tüketici kredilerinde KKDF %15 olarak hesaplanacaktır. Konut kredisi ve ticari kredilerde KKDF muafiyeti devam edecek %0 olarak hesaplanacaktır.

28 Ekimden önce kullanılan kredilerde KKDF nasıl hesaplanacak?

Şu ana kadar ödediğiniz taksitlerdeki KKDF %10 olarak hesaplandı ve %10 üzerinden ödendi. Bu sebeple sadece yeni taksitlerinize %5 lik KKDF farkı hesaplanacak. Doktorhesap.com adresi üzerinden taksitinizdeki KKDF farkını kolaylıkla hesaplayabilirsiniz.

Geriye dönük bir vergilendirme söz konusu mu?

Hayır. 28 Ekimden önce ödediğiniz taksitlerinizde KKDF %10 olarak hesaplanmıştı. Eski taksitlerinizden dolayı KKDF farkı ödemeyeceksiniz. Vergi sistemi tahakkuk üzerinden işlediği için sadece yeni taksitlerinize %5’lik fark tahakkuk ettirilecek.

Daha önceki değişiklikler nasıl uygulandı?

KKDF değişikliği daha önce global kriz ile birlikte ekonomiyi canlandırmak için 16 Mart 2009 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 2009/14803 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile bankalar ve finansman şirketlerince kullandırılan tüketici kredilerinde Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu (KKDF) kesintisi oranı % 10’a indirilmişti. KKDF nin %15’ten %10’a düşmesi ile tüketici kredilerinde 16 Mart 2009’dan itibaren KKDF %5 azaltılmıştı. Tüketicilerin 16 Mart 2009’dan sonra ödediği taksitlere KKDF değişikliği bankalar tarafından hemen yansıtılmış ve tüketicilerin taksitleri azalmıştı.

Bankalar %5 daha fazla kar elde edecek mi?

KKDF bankaların lehe aldıkları paralardan devlete ödedikleri Kaynak Kullandırımı Destekleme Fonunun kısaltmasıdır. Tıpkı alışverişlerdeki işyeri tarafından devlete verilmek üzere tahsil edilen KDV gibi KKDF de devlete ödenmek üzere banka tarafından tahsil edilir. KKDF oranlarındaki değişiklik banka için kar ya da zarar oluşturmaz. KKDF değişikliğinden doğan fark devlete banka tarafından ödenir.

DİĞER GALERİLER