Üç günde otomobiliniz hazır!

Üç günde otomobiliniz hazır!

3D baskı teknolojilerinin her geçen gün ilerlemesi her türlü üretimde maliyetlerin düşürülmesini sağlamakta. Otomotiv sektörü de 3D teknolojisi ile devrimsel işlere imza atmaya yakın duruyor.

Bunun son örneği Hong Kong merkezli XEV şirketinin üç boyutlu yazıcı teknolojisini kullanarak 2 kişilik elektrikli bir araç üretmesi.

Üç günde otomobiliniz hazır!

Firma, LSEV adını verdikleri otomobilin 3 günde tamamlandığını ve seneye 8 bin 500 euroya (41 bin TL) satışa çıkacağını açıkladı.

Üç günde otomobiliniz hazır!

Otomobilin saatte 70 kilometre hıza ulaşabildiğini söyleyen firma yetkilileri "Sonuç olarak, 3 önemli başarı elde ettik. Şirketimiz bir otomobildeki plastik parçaların ve bileşenlerin sayısını 2,000'den 57'ye düşürdü ve bitmiş LSEV, genellikle 1 ila 1.2 metrik ton ağırlığındaki benzer boyutlu araçlara göre çok daha hafif (450 kg ağırlığında).

Üç günde otomobiliniz hazır!

Şasinin, koltukların ve camın yanı sıra, aracın tüm görünür parçaları, 3D baskı ile Polymaker malzemeleri tarafından üretiliyor. Bu üretim değişikliği, geleneksel üretim sistemiyle kıyaslandığında yatırım maliyetinin yüzde 70'inden fazlasını azaltmaktadır. Geleneksel olarak, bir otomobil modelinin Ar-Ge süreci yaklaşık 3-5 yıl sürmektedir, ancak XEV'in yeni bir tasarımı bitirmesi sadece 3-12 ay sürmektedir." açıklamasında bulundu.

Üç günde otomobiliniz hazır!
DİĞER GALERİLER