Türkiye'nin yeni füzesi 'Gökdoğan' teröristerin kabusu olacak! İşte Türkiye'nin gururu yerli ve milli silahlarımız

Türkiye son yıllarda yerli ve milli silahlar konusunda büyük bir atılım yaparak savunma sanayisindeki yerlilik oranını hiç olmadığı kadar yüksek seviyelere çekti. İlk havadan havaya füzelerinden 'Gökdoğan' yapılan atışlı testte hedefi tam 12'den vurdu. Füzenin 2021 yılında envantere katılması bekleniyor. Göktuğ projesinin bir diğer gözbebeği Bozdoğan füzesi de 2019'da test atışlarını tamamlamıştı.

Savunma sanayiinde yerli ve milli, hava-hava füzelerinin üretilmesi amacıyla başlatılan Göktuğ projesi kapsamında TÜBİTAK SAGE(Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü) tarafından geliştirilen Gökdoğan görüş ötesi füzelerinin atış testleri başarıyla gerçekleştirdiği duyuruldu. TÜBİTAK SAGE, sosyal medya hesabından test görüntülerini, "Türkiye'nin radar arayıcı başlıklı ilk milli görüş ötesi havadan havaya füzesi olan 'Gökdoğan', gerçekleştirilen testte hedefe yüksek başarı ile angaje oldu ve TÜBİTAK SAGE bir ilke daha imza attı!" notuyla paylaştı. Göktuğ projesi kapsamında geliştirilen iki envanterden bir diğeri olan Bozdoğan füzesi de 2019 yılında test atışlarını yüksek isabet oranıyla tamamlamıştı.

GÖKTUĞ PROJESİ KAPSAMINDA YAPILDI
Bozdoğan Görüş İçi Hava Hava Füzesi ile paralel olarak geliştirilen Gökdoğan Görüş Ötesi Hava Hava Füzesi de testleri tamamlamasının ardından envantere katılacak. ABD üretimi AIM-120 AMRAAM'ın muadili olarak gösterilen Gökdoğan, Görüş Ötesi Hava Hava Füzesi olarak anılıyor. Bozdoğan ise AIM-120 füze ailesinin muadili ve aktif radar güdümlü, orta-uzun menzilli bir füze olarak geçiyor. Katı hal tasarımlı Aktif Radar Arayıcı (ARH) Başlığı bulunan GÖKDOĞAN; at-unut, birden fazla hedefe kilitlene bilme, atış sonrası kilitlenebilme ve her açıdan atış yeteneklerine sahiptir. Elektronik harbe karşı dayanıklı olan füze, karıştırma kaynağına güdümlenebiliyor. Yaklaşık 65 kilometre menzile sahip olan füze, veri bağı sayesinde hedef güncellemesi de yapabiliyor. Hedef, 2021'de her iki füzenin de Türk Hava Kuvvetleri'nin F-16 uçaklarında hizmete girmesi olarak belirlendi.

Son yıllardaki atılımlarımızdan dolayı tüm dünyanın dikkatini çeken yerli ve milli silahlarımız, Suriye'deki operasyonlarda da Mehmetçik'in en yakın arkadaşı oldu. İşte Türk Silahlı Kuvvetleri'nin terör operasyonlarında kullandığı ve kullanacağı yerli ve milli silahlar.

ARMA ZIRHLI MUH. ARACI - OTOKAR

Karanlıkta, siste, dumanda görüyor, ilerliyor.

Özel ekipmanları sayesinde suda gidebildiği gibi saatte 8 kilometre hıza da çıkabiliyor.

DİĞER GALERİLER