'TUFAN' sesten 6 kat daha hızlı!

'TUFAN' sesten 6 kat daha hızlı!

Aselsan, dünyada "railgun" olarak adlandırılan ve ateşli silahların yerini alması beklenen elektromanyetik top (EMT) sistemlerini geliştiren sayılı şirketlerden birisi olarak dikkat çekiyor. Aselsan çok yakında uluslararası platformlarda TUFAN ismi verilen projesiyle konuşulmaya başlanacak.

'TUFAN' sesten 6 kat daha hızlı!

3 MODELİ VAR

EMT Sistemi TUFAN'ın prototip testlerini 2016'da gerçekleştiren ASELSAN, önümüzdeki günlerde de Tuz Gölü'nde TUFAN'ın ilk test atışlarını gerçekleştirecek. Habertürk'ten Güntay Şimşek'in haberine göre, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün'den de TUFAN'ın test atışlarına hazır hale geldiğini teyit etti. Geçen hafta bir grup gazeteciyle İstanbul'da bir araya gelen Görgün'den ikincil halka arzı hakkında da bilgiler verdi.

'TUFAN' sesten 6 kat daha hızlı!

ASELSAN'ın ikinci yüzde 15'lik halka arz diliminden beklenen 1 milyar dolarlık kaynağın şirket alımı, birleşmeler ve yeni teknolojilerde kullanılması planlanıyor. 3 modeli (M, S ve D) olan TUFAN da halka arzdan nasiplenecek projelerden birisi. Ancak halka arz olsun veya olmasın TUFAN'daki gelişmenin Türkiye için çok anlamlı olduğunun bilinmesi gerekir. Baykar Makine'nin Bayraktar ve TAI'nin ANKA insansız hava araçlarıyla (İHA) yakaladığı başarıdan sonra ASELSAN'ın TUFAN'ı Türk savunma sanayiinin çok önemli bir başarısı olacaktır. Türkiye, havacılık endüstrisindeki kayıplarını İHA'larla kapatma şansı yakaladığı gibi 1950'li yıllarda geliştirilmeye başlanan füze teknolojisindeki açığını da elektromanyetik sistemlerle gidererek dünyanın sayılı ülkelerinden biri olabilir.

'TUFAN' sesten 6 kat daha hızlı!

BİRÇOK AÇIDAN GELİŞTİRİLMEYE DEVAM EDİYOR

Hava savunma sistemlerinin, füzelerin, uçaksavarların, mermili, namlulu yöntemlerin yerini, teknolojik gelişmelerle birlikte elektromanyetik silahların alacağı belirtiliyor. 10 yıl içinde bu sistemin savunmanın her alanında kullanılacağına kesin gözüyle bakılıyor. Teknoloji de bu yönde gelişiyor.

'TUFAN' sesten 6 kat daha hızlı!

TUFAN TESTE HAZIR

İlk test atışı Tuz Gölü'nde yapılacak.

DİĞER GALERİLER