NASA tüm dünyayla paylaştı! Uzaydan 'Ankara' paylaşımında dikkat çeken detay

NASA Earth Observatory (NASA Dünya Gözlemevi), sık sık paylaştığı şehir ve uzaydan görüntüleri fotoğraflarına bir yenisini daha ekledi. Bu kez adres ülkemizin başkenti Ankara oldu. 'Ankara'da Gece' başlığı ile paylaşılan fotoğrafta, şehrin merkezine, Anıtkabir'e ve başkenti çevreye bağlayan otoyollara dikkat çekildi.

NASA Dünya Gözlemevi, Ankara'nın gece Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan çekilmiş bir fotoğrafını yayınladı. Karede, Anıtkabir de işaretlendi.

ANKARA'DA GECE'

NASA Earth Observatory (NASA Dünya Gözlemevi), başkent Ankara'yı yörüngeden görüntüledi. 'Ankara'da Gece' başlığı ile paylaşılan fotoğrafta, şehrin merkezine, Anıtkabir'e ve başkenti çevreye bağlayan otoyollara dikkat çekildi.

Fotoğraf karesinde Başkent'in en büyük ilçelerinden Sincan belli olurken, Anıtkabir de işaretlendi.

"TÜRKİYE'NİN KALBİ"

NASA, 25 Mart 2020'de çekilen fotoğrafı "Beyaz ve sarı parlak tonları ile Ankara. Türkiye'nin coğrafi ve siyasi kalbi" notuyla yayınladı.

NASA fotoğrafın detaylarında, "Ankara'nın demir yolu ve kara yolu ağları arter olarak işlev görüyor. Bu iyi aydınlatılmış ulaşım ağları, şehir merkezinden dışa doğru yayıldıkça yayılıyor.

Ankara'nın en belirgin iki gece rengi ise beyaz ve sarı-tırımcu tonları olarak dikkat çekiyor. Farklı aydınlatmaların kullanılmasıyla oluşan bu renkler, endüstriyel ve yerleşim alanları arasındaki ayrımı genel olarak yansıtıyor. Örneğin sanayi şehri Sincan'ın beyaz güçlü bir ışık yaydığını görebilirsiniz." ifadelerini kullandı.

NASA daha önce İstanbul paylaşımı da yapmıştı.

NASA 'Şehirlerin gece fotoğrafları'nı yayınlamaya devam ediyor. İşte onlardan bazıları.

Londra

DİĞER GALERİLER